PARTNER PORTALU
  • BGK

Na plażach zalegają tony puszek - zbierzmy je

  • PAP    12 lipca 2012 - 20:06
Na plażach zalegają tony puszek - zbierzmy je

Rusza 13. edycja ekologicznej kampanii Fundacji Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach Recal "Czyste Plaże". W tym roku zaangażowało się w nią osiem nadmorskich gmin, Słowiński Park Narodowy i Recan Organizacja Odzysku SA.
W ramach kampanii - jak poinformował w środę na konferencji prasowej w Koszalinie członek zarządu Fundacji Recal Artur Łobocki - odbędzie co najmniej 150 ekologicznych warsztatów poświęconych segregowaniu odpadów dla 6 - 7 tys. odpoczywających nad morzem dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 17 lat.

Dla uczestników fundacja przygotowała specjalne koszulki, magnesy, frisbee (wykonane z plastiku latające talerze) oraz wykonane z pochodzącego z recyclingu aluminium puszki - skarbonki, do których można włożyć 1 600 zł w monetach o nominale 5 zł.

W tegorocznej kampanii "Czyste Plaże" uczestniczą Gdynia, Jastarnia, Władysławowo, Krokowa i Słowiński Park Narodowy, Rewal, Dziwnów, Międzyzdroje, Świnoujście oraz założona w 2004 r. przez firmę Bell Packaging Europe, jednego z największych europejskich producentów puszek do napojów spółka Recan Organizacja Odzysku SA.

Kampania potrwa do końca sierpnia. Podczas ubiegłorocznej edycji "Czystych Plaż" do punktów skupu dostarczono 373 tony aluminiowych puszek po napojach.

Puszki aluminiowe ciągle są najcenniejszym surowcem wtórnym. Za kilogram puszek (67 opakowań o pojemności 0,3 litra lub 53 o poj. 0,5 litra) można dostać w punkcie skupu 3 - 4 zł.

Dzięki ponownemu przetwarzaniu puszek można zaoszczędzić 95 proc. energii potrzebnej do produkcji aluminium z rudy. Recycling puszek przyczynia się również do obniżenia o 95 proc. zanieczyszczenia powietrza i o 97 proc. zanieczyszczenia wody w porównaniu z produkcja aluminium z rudy.

Poziom recyclingu alu-puszek w Polsce w 2011 r. wynosił 74 proc., co oznacza, że 3 z 4 puszek zostało ponownie przetworzonych. Rok wcześniej poziom ten wynosił 72,5 proc.

Polska przekracza w ten sposób średni europejski poziom recyclingu, który mieści się w okolicy 65 proc. Najwięcej alu-puszek, ok. 98 proc. przetwarza się Brazylii.

Kampania "Czyste Plaże" prowadzona jest od 2000 r. W jej ramach odbyło się dotychczas 1 970 ekologicznych warsztatów, w których uczestniczyło prawie 94 tys. dzieci i młodzieży. W ciągu dwunastu minionych edycji kampanii zebrano łącznie 3 658 ton zużytych aluminiowych puszek.

Czytaj też: Jak połączyć turystykę z ochroną środowiska 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.