PARTNER PORTALU
  • BGK

Na ratunek kuropatwom

  • JL    3 listopada 2010 - 11:58
Na ratunek kuropatwom

Ponad 3 tys. kuropatw trafi w najbliższych dniach do kół łowieckich i ośrodków hodowli zwierzyny w woj. kujawsko-pomorskim. Wiosną zostaną wypuszczone na wolność.
Ptaki pochodzą z hodowli zamkniętej. Zostaną umieszczone w kilkudziesięciu wolierach adaptacyjnych, gdzie przez zimę pozostaną pod opieką myśliwych.

Okres spędzony w wolierach pozwoli ptakom na lepszą aklimatyzację i przystosowanie do środowiska naturalnego. Przed planowanym wypuszczeniem na wolność wiosną przyszłego roku, kuropatwy zostaną poddane procesowi tzw. sztucznego parowania, polegającego na utworzeniu par lęgowych ptaków, które po wypuszczeniu do odpowiednich siedlisk przystąpią do lęgów.

Wszystko to w ramach przyjętego przez samorząd regionalnego programu odtworzenia zwierzyny drobnej. Przedsięwzięcie zakłada wzrost lub odtworzenie takich gatunków, jak: kuropatwa, zając, bażant i dziki królik.

W woj. kujawsko-pomorskim na 100 hektarów przypadają tylko 2-3 pary kuropatw. Od 1975 r. liczba tych ptaków zmalała w województwie o około 80-90 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.