PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Sądecczyźnie ruszył program do walki ze smogiem

  • PAP/KDS    4 marca 2018 - 08:51
Na Sądecczyźnie ruszył program do walki ze smogiem
Rozpoczęcie programu "Przyłącz się - liczy się każdy oddech" w całej Polsce zaplanowano jesienią br. (fot.Katarzyna Domagała-Szymonek/PTWP)

Polska Spółka Gazownictwa i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zainicjowały w sobotę (3.03) na Sądecczyźnie pilotażowy program walki ze smogiem „Przyłącz się – liczy się każdy oddech”. W ramach programu gminy Korzenna i Grybów otrzymały urządzenia do pomiaru jakości powietrza.
Wkrótce akcja obejmie też inne samorządy. Jej celem jest uświadomienie mieszkańcom gmin, w których stwierdzono niebezpieczne stężenia smogu, że ogrzewanie domów poprzez palenie śmieci bądź korzystanie z niskiej jakości paliw stałych jest niebezpieczne dla zdrowia. Dzięki urządzeniom mieszkańcy będą mogli na bieżącego monitorować stan jakości powietrza, ponieważ dane będą prezentowane na stronach internetowych.

W ramach akcji PSG wspólnie z Fundacją PGNiG będzie przekazywać samorządom urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń powietrza - w tym pyłu PM10 i PM2,5. Do końca 2018 roku samorządy dostaną 10 takich urządzeń.

- Przyspieszamy rozwój sieci gazowej i zachęcamy do przełączania się na ogrzewanie domów kotłami gazowymi. Musimy pamiętać, że to co wrzucamy do spalenia do naszych kotłów nie znika. Zostaje w powietrzu, którym oddychamy my i nasze dzieci - przekonywał wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.

Rozpoczęcie programu "Przyłącz się - liczy się każdy oddech" w całej Polsce zaplanowano jesienią br. W fazie pilotażowej inicjatorzy programu chcą sprawdzić możliwości współpracy przekazanych urządzeń gminom Korzenna i Grybów z innymi tego typu urządzeniami już funkcjonującymi w okolicznych miastach.

W ramach działań na rzecz realizacji rządowego programu walki ze smogiem Fundacja PGNiG prowadzi również kampanię edukacyjną "Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci", podczas której uczniowie dowiadują się o szkodliwości tzw. niskiej emisji, która jest jednym z głównych źródeł smogu.

Akcja "Przyłącz się - liczy się każdy oddech" powstała we współpracy z Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), i jest elementem realizacji rządowego programu walki ze smogiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.