PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Śląsku działa już rada ds. elektromobilności

  • PAP/rs    22 stycznia 2018 - 17:48
Na Śląsku działa już  rada ds. elektromobilności
Jednym z zadania rady będzie m.in planowanie rozmieszczenia stacji ładowania. (Fot. Shutterstock.com)

We wdrażaniu czekającej na podpis prezydenta ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych pomagać ma w woj. śląskim rada ds. elektromobilności. W poniedziałek rada, która ma pełnić funkcję opiniodawczo-doradczą dla zarządu województwa, zebrała się pierwszy raz.
  • Samorządy z woj. śląskiego przypominają, że część z nich - zainteresowana rozwojem elektromobilności na swoim terenie - wprowadza rozwiązania promujące pojazdy elektryczne, jak np. zwolnienia lub obniżenie opłat za parkowanie.
  • Kupowane lub testowane są autobusy elektryczne i samochody osobowe. Testowane są też technologie ładowania.
  • Celem pracy rady ma być ujednolicanie - w skali regionu - działań i rozwiązań związanych z elektromobilością (jak np. rozmieszczenie stacji ładowania), a także inspirowanie samorządów niższych szczebli do korzystania i wspierania transportu bezemisyjnego.

Jak powiedział wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka, radę utworzyła grupa kilkunastu osób, których zadaniem jest możliwie szerokie spojrzenie na temat elektromobilności lub szerzej - transportu bezemisyjnego - w możliwie długim horyzoncie.

- Chodzi o to, żeby ludzie, którzy znają się na rzeczy, dla których te tematy są z jednej strony tematem zainteresowań naukowych, z drugiej strony obszarem zainteresowań biznesowych, byli w stanie wypowiedzieć się na temat obowiązków, które spoczywają na samorządach w ramach planowanej ustawy o elektromobilności - wyjaśnił Gramatyka.

- Generalnie ma to być centralny punkt informacyjno-zarządczy, który będzie koordynował wdrażanie rozwiązań opisanych przez ustawodawców - uściślił.

Celem pracy rady ma być ujednolicanie - w skali regionu - działań i rozwiązań związanych z elektromobilością (jak np. rozmieszczenie stacji ładowania), a także inspirowanie samorządów niższych szczebli do korzystania i wspierania transportu bezemisyjnego.

Współpomysłodawcą utworzenia na szczeblu wojewódzkim rady ds. elektromobilności był Kazimierz Karolczak - b. członek zarządu woj. śląskiego, a obecnie przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), która mocą specjalnej ustawy zrzesza 41 miast i gmin centralnej części regionu.

Jak powiedział zasiadający obok Karolczaka w radzie dyrektor departamentu rozwoju społeczno-gospodarczego i współpracy GZM Jakub Stęchły, Metropolia widzi wartość w centralizacji pewnych działań, związanych z mobilnością i elektromobilnością - chociażby wobec potrzeby chwili wynikającej z wejścia w życie ustawy o elektromobilności i obowiązków, które nakłada ona na gminy.

- Pewne działania w tym obszarze są uzasadnione na poziomie Metropolii - dla lepszego wsparcia tych procesów, które będą konieczne do realizacji w związku z ustawą o elektromobilności. Centralizacja działań jest tutaj wskazana, ponieważ problemy z którymi mogą borykać się poszczególne gminy - mogą być podobne do tych skali kraju. Wiąże się to także z zadaniami, które zostały postawione przed metropolią, jeśli chodzi o transport publiczny - wyjaśnił przedstawiciel GZM.

Nawiązał przy tym do podpisania pod koniec ub. roku umowy GZM z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - w ramach partnerstwa innowacyjnego - ws. dostawy 300 bezemisyjnych autobusów dla Metropolii. Podkreślił jednocześnie, że GZM musi całościowo patrzeć na zagadnienia transportu publicznego oraz mobilności.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.