PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Śląsku nadal smog: Autobusy, tramwaje i pociągi za darmo

  • PAP/AT    16 lutego 2017 - 10:23
Na Śląsku nadal smog: Autobusy, tramwaje i pociągi za darmo
KZK GOP i Koleje Śląskie uruchomiły bezpłatną komunikację z powodu smog (fot.kzkgop.com.pl)

• Wysokie, choć znacznie niższe niż dzień wcześniej stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu notowały w czwartek (16 lutego) rano stacje pomiarowe w woj. śląskim.
• Z powodu smogu w regionie nadal obowiązuje tego dnia bezpłatna komunikacja dla kierowców.
Samorządowe instytucje związane z transportem publicznym wprowadziły bezpłatną komunikację z powodu smogu, który pojawił się nad woj. śląskim w nocy z wtorku (14 lutego) na środę (15 lutego). Godzinne stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekraczały w Rybniku wartości odpowiadające normom dobowym 20-krotnie. Także w innych miejscach regionu przekroczenia były kilkunastokrotne. W środę w ciągu dnia smog nieco się przerzedził.

W nocy ze środy na czwartek sytuacja powtórzyła się, choć na mniejszą skalę - godzinne odczyty stężeń w Rybniku znów o północy przekroczyły wartość 1000 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na metr sześcienny (20-krotne przekroczenie). Inaczej niż dzień wcześniej, stężenie pyłu zaczęło tam jednak szybko spadać i o godz. 5. nad ranem osiągnęło normatywną wartość 50 mikrogramów.

Mniej korzystna sytuacja utrzymywała się natomiast w innych częściach woj. śląskiego. W Zabrzu wartości pyłu PM10 sięgnęły nocą nawet 820 mikrogramów (szesnastokrotne przekroczenie wartości normy dobowej), w Gliwicach 540 mikrogramów, w Katowicach 410 mikrogramów, w Tychach 370 mikrogramów, a w Sosnowcu - 310 mikrogramów.

Czytaj też: Największy smog w południowej i centralnej Polsce

W czwartek rano sytuacja poprawiała się w części tych miejsc. W Zabrzu o godz. 7 rano odczyt wynosił 130 mikrogramów, w Gliwicach 110 mikrogramów, w Katowicach 260 mikrogramów, w Tychach jednak nadal 370 mikrogramów, a w Sosnowcu - 280 mikrogramów.

W tej sytuacji mieszkańcy regionu nadal mogą za darmo korzystać z pociągów Kolei Śląskich oraz autobusów i tramwajów największego organizatora komunikacji miejskiej w konurbacji katowickiej - Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP).

Zgodnie ze środową decyzją przewodniczącego KZK GOP, który zrzesza 29 gmin centralnej części woj. śląskiego, bez biletu mogą do północy w nocy z czwartku na piątek podróżować komunikacją miejską wszyscy właściciele samochodów - na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

W tym samym terminie możliwe są bezpłatne przejazdy pociągami należących do samorządu województwa Kolei Śląskich. Za darmo można jeździć wszystkimi pociągami tego przewoźnika, na wszystkich liniach, za wyjątkiem przygranicznego odcinka między Chałupkami a czeskim Bohuminem. Podczas kontroli biletów w pociągach KŚ należy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy czy dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, mogą podróżować dodatkowo dwie osoby towarzyszące.

Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, jednak emisja spalin samochodowych również ma znaczenie. Udział transportu samochodowego w tworzeniu smogu w miastach oceniany jest - w zależności od warunków - od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.