PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Śląsku powstanie zespół ekspertów ds. rozwiązań ograniczających smog

  • PAP/JS    15 kwietnia 2016 - 17:02
Na Śląsku powstanie zespół ekspertów ds. rozwiązań ograniczających smog

O powołaniu zespołu ekspertów i planowanej kampanii edukacyjnej marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa mówił podczas briefingu (Wojciech Saługa, fot.slaskie.pl/Tomasz Żak)

• Planowany przez marszałka woj. śląskiego zespół ekspertów ma wypracować działania mające ograniczyć zanieczyszczenia powietrza z tzw. niskiej emisji.
• Przygotuje też założenia uchwały, którą - na gruncie tzw. ustawy antysmogowej - ma podjąć sejmik tego regionu.
Aby jednak działania i uchwała mogły objąć całe województwo, jego samorząd zamierza rozpocząć szeroką kampanię edukacyjną dotyczącą problemu zanieczyszczeń powietrza. W pierwszej kolejności chce ją skierować do włodarzy tych mniejszych miast i gmin, którzy dotąd słabiej deklarowali wolę walki z niską emisją.

O powołaniu zespołu ekspertów i planowanej kampanii edukacyjnej marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa mówił podczas briefingu przed piątkową (15 kwietnia) debatą "Smog w województwie śląskim - jak uchronić mieszkańców przed tym zjawiskiem?" w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum.

"Skala naszego regionu i skala zjawiska są tak duże, że trudno powiedzieć, że uporamy się z tym w jakimś krótkim czasie. (…) Absolutną zasadą powinno być jednak - ponieważ powietrze nie zna granic - aby ta nasza uchwała wojewódzka obejmowała cały teren woj. śląskiego; aby nie było wysp i plam, wokół których trwa walka. Wszystko zależy, jak szybko uda się nam przekonać włodarzy miast i gmin i lokalne społeczności, aby do tego procesu przyłączyły się" - zaznaczył Saługa.

Przypomniał, że samorząd woj. śląskiego zaczął uzgadniać z gminami działania przeciw niskiej emisji, które miałyby się znaleźć w planowanej uchwale. Już pewien czas temu do gmin regionu wysłano ankiety dotyczące ich oczekiwań w tej kwestii. "Odpowiedziało prawie ok. 90 proc. - odpowiedziało pozytywnie, co budujące, na to, że chcą się włączyć w tę walkę" - podkreślił marszałek.

Czytaj też: Podkarpackie startuje z nowym gospodarczym projektem

Jak relacjonował, najbardziej zdecydowane wobec problemu okazały się duże miasta z centrum regionu. "Na obrzeżach jakby świadomość jest trochę inna i zdajemy sobie sprawę, że musimy tam jechać, zwrócić się do nich, żeby przede wszystkim edukować, edukować i jeszcze raz edukować. Mam nadzieję zrobić pierwsze szkolenie właśnie dla wójtów, przewodniczących rad, radnych, żeby po pierwsze ich przekonać, że ta walka jest potrzebna" - zasygnalizował Saługa.

"Z ankiet wynika, że jeszcze nie wszyscy są na to gotowi, przygotowani, bądź też - co gorsza - nie mają świadomości, jakie to niesie skutki społeczne. Chociażby patrząc po naszych gminach górskich, gdzie wydawałoby się, że tam ochrona środowiska powinna być priorytetem; właśnie stamtąd przyszło najmniej pozytywnych zwrotek" - wskazał marszałek.

Zapowiedział, że doradzać mu w zakresie edukacji, rozwiązań i działań w sprawie smogu ma zespół, który zostanie przezeń powołany. W jego skład mają wejść przedstawiciele instytucji zajmujących się ochroną środowiska, naukowcy, lekarze, samorządowcy oraz reprezentanci organizacji pozarządowych.

Zespół ten ostatecznie przygotuje też założenia uchwały, w drodze której - na gruncie podpisanej 6 października ub.r. przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej (nowelizacji Prawa ochrony środowiska) - samorząd województwa będzie mógł wprowadzić konkretne działania antysmogowe.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.