PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Światowych Dniach Innowacji o roli metropolii i energii odnawialnej

  • PAP    20 września 2010 - 14:23

Roli metropolii w gospodarce, energii odnawialnej i nowym trendom w nauce poświęcone są rozpoczęte w poniedziałek w Poznaniu Światowe Dni Innowacji (ŚDI). Jest to czwarta edycja imprezy, organizowanej w stolicy Wielkopolski.
Spotkanie z udziałem przedstawicieli świata polityki, nauki i środowisk biznesowych, m.in.: z Polski, Brazylii, Kanady, Niemiec i Indii, potrwa do piątku. Tegoroczna edycja ŚDI przygotowana została w kooperacji z regionami i krajami, z którymi Wielkopolska współpracuje w zakresie podnoszenia innowacyjności swojej gospodarki oraz transferu wiedzy i technologii.

Światowe Dni Innowacji to projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego celem jest promocja wielkopolskiej gospodarki, wzmocnienie jej konkurencyjności i wsparcie innowacyjnych rozwiązań oraz promocja kultury innowacji.

Jak powiedział gospodarz spotkania, marszałek wielkopolski Marek Woźniak, ŚDI to ważne forum wymiany dobrych praktyk i informacji; w regionie już widać pierwsze efekty innowacyjnego sposobu myślenia.

"Przez trzy lata, kiedy intensywnie inwestujemy, głównie pieniądze unijne, otoczenie znacznie się zmieniło. Trzy lata temu w regionie były dwa parki technologiczne, dziś jest dwanaście. Jest całe grono przedsiębiorstw, które dostrzegły szansę w innowacyjnych rozwiązaniach. Firmy te mają już swoje sukcesy" - powiedział.

Marek Woźniak, otwierając ŚDI, zaapelował do parlamentarzystów o większe dofinansowanie badań naukowych. Przypomniał, że Polska przez lata pozostawała w tym zakresie w tyle za innymi europejskimi krajami i ma wiele do nadrobienia. Zaznaczył też, że należy dbać o odpowiedni system edukacji przyszłych inżynierów.

Marian Gorynia, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, powiedział, że organizacja ŚDI w Poznaniu przekłada się także na wzbogacenie kontaktów naukowych poznańskich uczelni.

Jak poinformowała Joanna Waligóra, zastępca dyrektora departamentu gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, w poniedziałek przewidziano m.in. panel poświęcony metropoliom i ich roli w nowoczesnym rozwoju gospodarczym. Przez dwa następne dni dyskusje dotyczyć będą energii odnawialnej i energii jądrowej. "Mówić też będziemy o nowych trendach w nauce, technologiach a także o logistyce i mobilności" - dodała.

Obradom towarzyszą imprezy skierowane nie tylko do ekspertów, ale także do mieszkańców regionu. Będzie m.in. konkurs na innowacyjny gadżet, warsztaty dla dzieci oraz prezentacja zbioru wizji domu przyszłości, czyli wystawa "Wielkopolski Dom 2020".

23 września w Poznaniu zaplanowano Międzynarodowe Forum Gospodarcze. Ma ono zaowocować nawiązaniem przez przedstawicieli biznesu z Wielkopolski nowych kontaktów, które mogą przerodzić się we współpracę międzynarodową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.