PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Warmii i Mazurach są pieniądze na ochronę różnorodności biologicznej

  • PAP/EM    30 stycznia 2017 - 14:15
Na Warmii i Mazurach są pieniądze na ochronę różnorodności biologicznej
Większość pieniędzy pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 (fot. pixabay)

• Rewitalizacja parku w Kortowie i doliny rzeki Łyny znalazły się wśród projektów wybranych w konkursie na działania służące ochronie różnorodności biologicznej Warmii i Mazur.
• Na ten cel przeznaczono ponad 8 mln zł dofinansowania ze środków UE.
O wynikach konkursu poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Wybrano pięć projektów o łącznej wartości ponad 9,9 mln zł, z czego 8,1 mln zł ma stanowić dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Dwa z tych projektów przygotował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, który otrzyma łącznie ponad 3 mln zł na zrewitalizowanie parku i poprawę warunków bytowania fauny i flory w zabytkowej części Kortowa. Uczelnia zamierza odtworzyć przedwojenny leśny charakter tego parku, wyleczyć cenne egzemplarze drzew, dosadzić rośliny tworzące runo i podszyt, odtworzyć oś widokową od hali sportowej na jezioro i zamontować budki lęgowe. Ma również wzbogacić zielenią architekturę najstarszej części miasteczka akademickiego, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Lidzbark Warmiński uzyskał ponad 1,6 mln zł na zagospodarowanie brzegów rzeki Łyny. Samorząd planuje uporządkować ten teren, przeprowadzić inwentaryzację przyrodniczą, nasadzić nowe rośliny i usunąć gatunki inwazyjne, zbudować ścieżki turystyczne, miejsca widokowe i pomost, zamontować budki dla ptaków i "uliki" dla owadów zapylających kwiaty.

Podobne inwestycje planuje starostwo lidzbarskie, które za prawie 1,7 mln zł dofinansowania ma zagospodarować południową stronę doliny Łyny, która jest obszarem chronionego krajobrazu. Jeden z istniejących tam budynków zostanie zaadoptowany na powiatowe centrum edukacji ekologicznej, w którym powstanie punkt widokowy i sale wystawowe.

Ponad 1,6 mln zł przyznano Fundacji "Miła Dolina" na ochronę zagrożonych siedlisk i gatunków oraz ograniczenie niekontrolowanej eksploracji terenów nad jeziorem Mildzie k. Miłakowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.