PARTNER PORTALU
  • BGK

Na wodzie o okresowych brakach wody

  • GK    9 września 2013 - 16:09
Na wodzie o okresowych brakach wody

– Ważne jest budowanie zbiorników retencyjnych, które magazynują wodę na przykład podczas wiosennych roztopów. To bardzo pomaga rolnikom i mieszkańcom – uważa Stanisław Gawłowski.
Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski razem z senatorem Stanisławem Hodorowiczem, członkiem senackiej komisji środowiska odwiedzili zbiornik wodny Klimkówka na zaproszenie Jana Morańdy, wójta gminy Ropa.

- Na obszarach podgórskich zmagamy się z okresowymi brakami w dostępie do wody pitnej. Widać to najbardziej, gdy długo nie pada deszcz, tak jak to ma miejsce tego lata. Dlatego ważne jest budowanie i utrzymywanie zbiorników retencyjnych których główne zadanie to przejęcie i zmagazynowania wody w okresach kiedy jest jej dużo, np. przy wiosennych roztopach. To bardzo pomaga rolnikom i mieszkańcom - powiedział Stanisław Gawłowski.

Po obiektach i budowlach zbiornika oprowadzał gości Piotr Przybylski, kierownik ZW Klimkówka. Zbiornik funkcjonuje od 1994 roku. Głównym celem jego powstania było wyrównanie przepływów niżówkowych na Ropie i tym samym zlikwidowania braków wody pitnej i przemysłowej w miastach Gorlice i Jasło oraz obniżenie kulminacji fali powodziowej wzdłuż biegu rzeki, a tym samym zmniejszenie zagrożenia powodziowego.

Plany budowy zbiornika sięgają lat 70 XX wieku. Prace studialne i terenowe rozpoczęto w 1971 roku. Prace budowlane zakończono w 1993 roku a zbiornik działa od marca 1994.

Całkowita pojemność to 42,53 mln m3 (w tym rezerwa powodziowa 10,0 mln m3). Zalew ma powierzchnię 3,06 km2 o długość 6,5 km i szerokość od 200-800 m.

Średnia głębokość to 13 m (przy zaporze max 35 m). Powierzchnia zlewni zbiornika wynosi 210 km2. Zbiornik zamknięty jest ziemną zaporą wodna o wysokości 37 m, długości 210 m, o szerokości u podstawy 180 m, szerokości korony 9 m. Zapora posiada na dolnym stanowisku hydroelektrownią o mocy 1,1 MW. Moc uzyskiwana jest ze spadu nominalnego 29 m.

Zbiornik Klimkówka jest także atrakcyjnym turystycznie miejscem wypoczynku i rekreacji oraz doskonałym do uprawiania sportów wodnych. Co przynosi wymierne korzyści mieszkańcom okolicznych gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.