PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Żuławach ruszyła farma wiatrowa finansowana przez BOŚ

  • pt    22 lipca 2015 - 14:23
 Na Żuławach ruszyła farma wiatrowa finansowana przez BOŚ

Ponad 273 mln zł kosztowała budowa farmy Nowotna

Na terenie dwóch gmin na Żuławach otwarto nową elektrownię wiatrową - Nowotna. Inwestycja kosztowała 273 mln.
W środę, 22 lipca odbyło się uroczyste otwarcie Farmy Wiatrowej Nowotna. Jest to pierwszy w Europie kompleks wyposażony w najnowocześniejszą generację turbin firmy Vestas, o łącznej mocy 40 MW.

Farma powstała na terenie dwóch gmin: Stegna i Nowy Dwór Gdański. Wysokość udzielonego przez BOŚ Bank kredytu to 184 miliony zł, a całkowita wartość inwestycji to ponad 273 mln zł. Sfinansowanie budowy Nowotnej było jedną z największych transakcji w historii Banku Ochrony Środowiska.

Farma zlokalizowana jest w województwie pomorskim, na pograniczu gmin Stegna i Nowy Dwór Gdański. Jako pierwsza w Europie została wyposażona w nową generację turbin Vestas V110, charakteryzujących się znacznie większą wydajnością niż turbiny poprzednich generacji.

Wszystkie prace budowlane i elektryczne zostały wykonane przez lokalne firmy z Pomorza –
SAG Elbud Gdańsk S.A. i MEGA S.A. Gdynia, przy czym nie tylko materiały budowlane, ale także wiele podzespołów elektronicznych i elektrycznych pochodzi od polskich producentów.

184 mln kredytu z BOŚ

Wieże, na których zamontowane są turbiny zostały wykonane w Stoczni Gdańskiej. Transport wielkogabarytowych elementów turbin jak również montaż specjalistycznymi dźwigami został wykonany przez polską firmę z Gdyni i polski oddział transportowej firmy z Danii.

Kredytu w wysokości 184 mln zł, który umożliwił powstanie tej ekologicznej elektrowni, udzielił Bank Ochrony Środowiska, lider w finansowaniu OZE, przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki
i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inwestorem Nowotnej jest hiszpański fundusz inwestycyjny Taiga Mistral, który w województwie pomorskim posiada jeszcze dwie inne farmy wiatrowe: Kobylnica (41,4 MW) oraz Subkowy (8MW). Nowotna jest drugą farmą funduszu współfinansowaną przez BOŚ Bank.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ddf, 2015-07-30 17:25:56

    22 lipca odbyło się uroczyste otwarcie Farmy Wiatrowej. Czyli tradycji stało się zadość. Kiedyś też na 22 lipca oddawano różne niezbyt rozsądne, ale za to dęte inwestycje.