Na Żuławach ruszyła farma wiatrowa finansowana przez BOŚ

Na terenie dwóch gmin na Żuławach otwarto nową elektrownię wiatrową - Nowotna. Inwestycja kosztowała 273 mln.
 Na Żuławach ruszyła farma wiatrowa finansowana przez BOŚ
Ponad 273 mln zł kosztowała budowa farmy Nowotna

W środę, 22 lipca odbyło się uroczyste otwarcie Farmy Wiatrowej Nowotna. Jest to pierwszy w Europie kompleks wyposażony w najnowocześniejszą generację turbin firmy Vestas, o łącznej mocy 40 MW.

Farma powstała na terenie dwóch gmin: Stegna i Nowy Dwór Gdański. Wysokość udzielonego przez BOŚ Bank kredytu to 184 miliony zł, a całkowita wartość inwestycji to ponad 273 mln zł. Sfinansowanie budowy Nowotnej było jedną z największych transakcji w historii Banku Ochrony Środowiska.

Farma zlokalizowana jest w województwie pomorskim, na pograniczu gmin Stegna i Nowy Dwór Gdański. Jako pierwsza w Europie została wyposażona w nową generację turbin Vestas V110, charakteryzujących się znacznie większą wydajnością niż turbiny poprzednich generacji.

Wszystkie prace budowlane i elektryczne zostały wykonane przez lokalne firmy z Pomorza –
SAG Elbud Gdańsk S.A. i MEGA S.A. Gdynia, przy czym nie tylko materiały budowlane, ale także wiele podzespołów elektronicznych i elektrycznych pochodzi od polskich producentów.

184 mln kredytu z BOŚ

Wieże, na których zamontowane są turbiny zostały wykonane w Stoczni Gdańskiej. Transport wielkogabarytowych elementów turbin jak również montaż specjalistycznymi dźwigami został wykonany przez polską firmę z Gdyni i polski oddział transportowej firmy z Danii.

Kredytu w wysokości 184 mln zł, który umożliwił powstanie tej ekologicznej elektrowni, udzielił Bank Ochrony Środowiska, lider w finansowaniu OZE, przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki
i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inwestorem Nowotnej jest hiszpański fundusz inwestycyjny Taiga Mistral, który w województwie pomorskim posiada jeszcze dwie inne farmy wiatrowe: Kobylnica (41,4 MW) oraz Subkowy (8MW). Nowotna jest drugą farmą funduszu współfinansowaną przez BOŚ Bank.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

22 lipca odbyło się uroczyste otwarcie Farmy Wiatrowej. Czyli tradycji stało się zadość. Kiedyś też na 22 lipca oddawano różne niezbyt rozsądne, ale za to dęte inwestycje.

ddf, 2015-07-30 17:25:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE