PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków: Zbierania i demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nawet tysiąc zł za wrak

  • aw    21 grudnia 2017 - 13:08
Nabór wniosków: Zbierania i demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nawet tysiąc zł za wrak
Nabór wniosków do programu dot. zbierania i demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji ruszy 2 stycznia

Tysiąc złotych za każdy spośród pierwszych 10 „wraków”, a za kolejne po 500 złotych otrzymają powiaty i gminy, które zgłoszą się do końca lipca przyszłego roku do programu NFOŚIGW. Budżet działania to 2,5 mln zł.

2 stycznia 2018 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie nabór wniosków o dofinansowanie zbierania i demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Pieniądze Fundusz udostępni w ramach własnego programu priorytetowego Racjonalna gospodarka odpadami - Część 4 - zbierania i demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Beneficjentami programu mogą być tylko powiaty i gminy.

Planowana alokacja wynosi 2,5 mln zł, ale NFOŚiGW zastrzega sobie możliwość zmiany wysokości środków finansowych, przeznaczonych na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach przedmiotowego naboru.

Intensywność dofinansowania – w przeliczeniu na jeden pojazd (zaliczany do kategorii M1 lub N1, określonych w przepisach o ruchu drogowym, oraz motorower trójkołowy zaliczany do kategorii L2e, określony w przepisach o ruchu drogowym) przekazany do stacji demontażu w roku poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie dofinansowania – wynosi 1 000 zł za każdy spośród pierwszych 10 pojazdów oraz 500 zł za 11 i każdy kolejny pojazd.

Zasady postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji określa ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. z 2015 r., poz. 140) oraz przepisy wykonawcze.

Dodajmy, że marszałkowie województw i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czekają na roczne sprawozdania o pojazdach wycofanych z eksploatacji. Taki obowiązek mają przedsiębiorcy prowadzący stację demontażu pojazdów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • AMazur, 2017-12-22 12:16:33

    W końcu ktoś pomyślał jak wydać środki gromadzone od kilku lat na subkoncie Narodowego Funduszu, niech dotrze to w końcu do tych którzy przekazują swój pojazd do legalnej stacji demontażu.