PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabory wniosków POIiŚ, Gazela: NFOŚiGW wyda miliardy do 2020 r.

  • wnp.pl    16 października 2016 - 12:30
Nabory wniosków POIiŚ, Gazela: NFOŚiGW wyda miliardy do 2020 r.
W ramach II osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020 Narodowy Fundusz dysponuje środkami przekraczającymi 15 mln zł (Fot. Shutterstock.com)

Około 5-6 mld zł w ciągu roku NFOŚiGW przeznacza na ochronę środowiska i gospodarkę wodną, z czego około 50 proc. stanowią środki krajowe, a drugą połowę – fundusze zagraniczne, w tym zwłaszcza pochodzące z Unii Europejskiej.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obsługuje środki europejskie dostępne w ramach I osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020 w kwocie ponad 5,6 mld zł (1,3 mld euro), przeznaczone między innymi na przedsięwzięcia z zakresu: zmniejszenia zużycia energii i ograniczenia emisyjności gospodarki, promowania efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii, efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu.

W ramach II osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020 Narodowy Fundusz dysponuje środkami przekraczającymi 15 mln zł (3,4 mld euro) na finasowanie projektów w zakresie: gospodarki wodno-ściekowej oraz adaptacji do zmian klimatu, racjonalnej gospodarki odpadami, ochrony przyrody i edukacji ekologicznej.

Łącznie Narodowy Fundusz w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko planuje dofinansować środkami europejskimi projekty na kwotę przekraczającą 20 mld zł.

Dotychczas ogłoszono 22 nabory konkursowe, w ramach których złożonych zostało lub jest w trakcie aplikowania 937 wniosków na kwotę ponad 6,5 mld zł dofinansowania ze środków europejskich. W kolejnych miesiącach planowane jest ogłoszenie kolejnych 8 konkursów.

W maju 2016 r. zostały podpisane pierwsze umowy na dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Od maja do końca września podpisano 80 umów na kwotę ponad 2,2 mld zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej o koszcie całkowitym inwestycji sięgającym 5 mld zł.

Oprócz tego Narodowy Fundusz będzie obsługiwał projekty wybrane w drodze pozakonkursowej, umieszczone na liście projektów zidentyfikowanych.

Więcej czytaj na wnp.pl

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Polacy nie będą się kalać, 2016-10-16 13:18:17

    Zgodnie z doktryną ministra M. Grabowskiego, który stwierdził, że zmieszane odpady są cool - torunianie dostaną pieniądze aby ich maszyny wyręczały - nowosci.com.pl/365398,Sortownia-smieci-w-Toruniu-ma-byc-zautomatyzowana-Kto-za-to-zaplaci-ZDJECIA.html ... Wiadomo więc już kto za to zapłaci aby omin...ąć unijną hierarchię postępowania z odpadami...  rozwiń