PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagrodzono inwestycje ekologiczne 2012 r.

  • AT    29 maja 2013 - 10:26
Nagrodzono inwestycje ekologiczne 2012 r.

Już po raz ósmy rozdano nagrody w konkursie „Zielony Laur" organizowanym przez Polską Izbę Gospodarczą „Ekorozwój".
- To zaszczyt wręczać nagrody przedsiębiorcom i samorządowcom, którym leży na sercu ochrona środowiska. W tym roku, ogłoszonym przez ONZ  „Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody", szczególnie cieszy, że kapituła konkursu dostrzegła działania związane z oczyszczaniem ścieków. Spośród dwunastu laureatów - aż sześciu otrzymało  nagrody  za  działania dotyczące gospodarki wodnej. Wszystkim nagrodzonym gratuluję i życzę dalszych sukcesów - powiedział wiceminister środowiska, Stanisław Gawłowski.

Laureatami VIII edycji Konkursu „Zielony Laur - 2012" za inwestycje ekologiczne, nowatorskie rozwiązania i propagowanie idei ekorozwoju w roku 2012 zostali:

- Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie za wdrożenie systemu informatycznego dla obsługi Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

- Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawa S.A. za oddanie do użytku oczyszczalni ścieków „Czajka".

- KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie za wdrożenie procesu intensyfikacji odzysku ołowiu z odpadów   ołowionośnych   w Hucie Miedzi „Głogów".

- Zakłady Chemiczne „Police" S.A. za instalację do neutralizacji siarczanu żelaza.

- ECO- ABC Sp. z o.o. w Bełchatowie za innowacje w gospodarce wodnej i w odzysku energii w instalacjach termicznego unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych.

- Candela Sp. z o.o. w Warszawie za rozwój technik monitoringu środowiska.

- Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z.o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim za rozwój sieci kanalizacyjnej i modernizację oczyszczalni ścieków

- Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Nowym Dworze Mazowieckim za budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i modernizację oczyszczalni ścieków

- Nadleśnictwo Strzałowo Przedsiębiorstwa „Lasy Państwowe" za ochronę i regenerację ekosystemów wodnych

- Gmina Biłgoraj za zrealizowanie programu zmniejszania emisji zanieczyszczeń poprzez wykorzystanie energii słonecznej

- Czasopismo „Biznes i Ekologia" za wysoki poziom merytoryczny i edytorski w popularyzowaniu zagadnień ekorozwoju

- Prof. dr Józef Kozioł za wybitny wkład w organizowanie, a następnie kierowanie Ministerstwem Środowiska i Bankiem Ochrony Środowiska oraz za prace w organach doradczych Resortu          

- Szczególnie cieszy nagroda przyznana Krajowemu Zarządowi Gospodarki Wodnej, instytucji związanej z resortem środowiska i zajmującej się nadzorem nad korzystaniem i gospodarowaniem wodami w Polsce. To wyróżnienie poświadcza, jak ważne jest monitorowanie realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych - powiedział minister Gawłowski.

Nagrodzony system jest pierwszym systemem informatycznym który umożliwia monitorowanie realizacji zadań wynikających ze zobowiązań rządu RP przyjętych w Traktacie Akcesyjnym w części dotyczącej dyrektywy Rady 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

Konkurs „Zielony Laur" organizowany jest przez Polską Izbę Gospodarczą „Ekorozwój" pod patronatem Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Przewodniczącego Konwentu Prezesów Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewodniczącym Kapituły Konkursu jest prof. dr hab. Inż. Marek Gromiec. W tym roku odbyła się ósma edycja przedsięwzięcia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.