PARTNER PORTALU
  • BGK

Najlepszy biurowiec stoi w Katowicach

  • Piotr Toborek    24 września 2013 - 21:11
Najlepszy biurowiec stoi w Katowicach

Katowicki biurowiec Goeppert-Mayer jako pierwszy w Polsce uzyskał prestiżowy międzynarodowy certyfikat BREEAM International. Jest to drugi budynek w Europie z tak wysoką oceną.
Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpiło podczas konferencji zorganizowanej przez Grupę PTWP SA, wydawcę portalu Propertynews.pl, konferencji Property Forum 2013 w Warszawie.

Zlokalizowany w GPP Business Park biurowiec jest pierwszą z czterech inwestycji, które powstaną na terenie kompleksu przy ul. Konduktorskiej w Katowicach. Inwestorem jest Górnośląski Park Przemysłowy Sp. z o.o. GPP Business Park docelowo obejmie około 30 000 m.kw. nowoczesnej i energooszczędnej powierzchni biurowej.

Certyfikat BREEAM (BRE Enviromental Assessment Method) to najbardziej ceniona w Europie metoda oceny budynków pod kątem ich przyjazności dla środowiska naturalnego oraz komfortu przyszłego użytkownika, wyznaczająca jednocześnie standardy dla zrównoważonego projektowania. Metoda została ustanowiona przez organizację Building Research Establishment (BRE) w wielkiej Brytanii w 1990 r.

Biurowiec, który wyróżniono także w wielu konkursach branżowych, jest pionierem w zakresie budynków zrównoważonych energetycznie. W obiekcie zastosowano nowatorski system trigeneracji, który napędzany gazem ziemnym wykorzystywany jest do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej na potrzeby obiektu.

Zaletami zastosowania trigeneracji jest m.in. ograniczenie strat związanych z transportem nośników energii, oszczędność zużycia energii oraz bardzo niska emisja zanieczyszczeń. Zastosowany system trigeneracji jest w stanie wyprodukować rocznie ponad 1 547 MWh energii elektrycznej, co w zupełności zaspokaja potrzeby obiektu.

W biurowcu zamontowano również wysokosprawny system odzysku ciepła, zaawansowany system fasad, belki grzewczo-chłodzące, centralne nawilżanie pomieszczeń, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, światłowodowe przyłącza do sieci teleinformatycznych oraz wiele innych energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań.

Wszystko to sterowane i zarządzane jest za pomocą nowoczesnego systemu Building Managment System (BMS). Oprócz 7 800 m.kw. najwyższej klasy powierzchni biurowej, na potrzeby najemców zapewniono także odpowiednią ilość miejsc parkingowych, nowoczesne centrum konferencyjne, restaurację oraz wirtualne biuro.

- Wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań, w pełni zautomatyzowanych oraz przyjaznych dla pracowników nowoczesnych urządzeń, jest elementem zwiększającym komfort pracy w budynku, a także pozwalającym na faktyczne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, tak ważnych z punktu widzenia najemców. Kompleks GPP Business Park charakteryzuje się efektywnym zarządzaniem energią, tworząc przyjazne środowisko pracy. To inwestycja mającą sprostać wymaganiom najbardziej wymagających najemców - podkreśla Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

Roczna analiza funkcjonowania budynku potwierdza założenia, że zużycie energii w biurowcu GoeppertMayer jest o ok. 50 proc. niższe niż w typowych biurowcach klasy A, przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowników. W efekcie łączne miesięczne koszty mediów (ogrzewanie, chłodzenie, woda, prąd i wentylacja) wynoszą ok. 1 euro dla 1 m2 wynajmowanej powierzchni, przy jednozmianowej pracy.

Górnośląski Park Przemysłowy przystąpił do budowy kolejnych inteligentnych, efektywnych energetycznie i zrównoważonych budynków biurowych w ramach kompleksu GPP. Następne dwa obiekty zostaną oddane najemcom odpowiednio w II i III kw. 2014 roku. Budynek nr 2 został już w 80 proc. skomercjalizowany.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.