PARTNER PORTALU
  • BGK

Największy smog w gminie premier Szydło

  • pt    27 lutego 2017 - 15:12
Największy smog w gminie premier Szydło
Urząd Miejski w Brzeszczach (fot.wikipedia)

• W styczniu najwyższe stężenie miesięczne pyłu PM10 spośród wszystkich 180 stacji pomiarowych w Polsce odnotowano w Brzeszczach.
• W gminie, w której mieszka premier Beata Szydło, średnie stężenie miesięczne pyłu zawieszonego PM10 wynosiło 202 ug/m3.
Dane podał Polski Alarm Smogowy. Zanieczyszczenie powietrza w Brzeszczach mierzy stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W Brzeszczach, w styczniu, aż przez 28 dni stężenie przekraczało dopuszczalne normy (50 ug/m3). Według norm liczba takich dni w ciągu całego roku nie powinna przekraczać 35.

202 ug/m3 to średnie zanieczyszczenie powietrza w gminie. Podczas rekordowych dni wynosiło ono 427 ug/m3, co stanowi 854 proc. normy.

Pakiet działań

Na początku stycznia na posiedzeniu Komisji Ekonomicznej Rady Ministrów zaproponowano pakiet działań prowadzący do poprawy jakości powietrza w Polsce.

- Cieszymy się z zainteresowania rządu walką ze smogiem - mówi Andrzej Guła – lider Polskiego Alarmu Smogowego. - W ostatnich dniach Ministerstwo Energii przedłożyło do konsultacji projekt rozporządzenia norm na węgiel. Niestety, projekt ten dopuszcza do obrotu węgiel złej jakości o wysokiej zawartości wilgoci, siarki i popiołu, a rozporządzenie w obecnym kształcie - zdaniem ekspertów - nie doprowadzi do poprawy jakości powietrza w kraju. Spodziewamy się, jako strona społeczna, że dalsze prace w ME doprowadzą do poprawy wadliwych zapisów w rozporządzeniu - dodaje Guła.

Jak przypominają ekolodzy, wiele miejscowości w Małopolsce zarejestrowało potężne przekroczenia norm. Niemal we wszystkich średnie miesięczne znacząco przekroczyły poziom, który w wielu krajach Europy Zachodniej i południowej spowodowałby ogłoszenie alarmu smogowego i podjęcie drastycznych działań.

- W zasadzie we wszystkich, w których zlokalizowane są stacje pomiarowe, zarejestrowano zaledwie po kilka dni bez przekroczeń. Bardzo źle było na przykład w Nowym Targu, gdzie z powodu wysokich stężeń pyłomierze regularnie odmawiają współpracy – tłumaczy Polski Alarm Smogowy.

W gminie Brzeszcze mieszka premier Beata Szydło. W latach 1998 – 2005 była też burmistrzem miasteczka. Gminę zamieszkuje 11 tys. 474 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.