Największy smog w południowej i centralnej Polsce

Brak wiatru oraz opadów sprzyjają występowaniu i utrzymywaniu się wysokich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu - informuje w środę (15 lutego) Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Największy smog jest w południowej i centralnej Polsce.
Największy smog w południowej i centralnej Polsce
W środę w godzinach wieczornych i w nocy prognozowany jest dalszy wzrost zanieczyszczeń (fot. pixabay)

Inspektorat podał w komunikacie, że według danych z godz. 11, stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach, zwłaszcza południowej i środkowej Polski, przekraczało 100 mikrogramów na m sześc.

Największe jednogodzinne stężenia, przekraczające 200 mikrogramów na m sześc., notowano na Śląsku (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Żywiec), w województwie opolskim (Opole, Kluczbork, Kędzierzyn Koźle, Zdzieszowice), małopolskim (Kraków, Skawina, Trzebinia, Olkusz, Tarnów), wielkopolskim (Kalisz, Poznań, Piła, Konin), łódzkim (Łódź, Radomsko, Piotrków Trybunalski), świętokrzyskim (Kielce, Małogoszcz, Nowiny), kujawsko-pomorskim (Włocławek, Bydgoszcz), dolnośląskim (Wrocław, Nowa Ruda, Legnica, Bolesławiec, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniów), lubuskim (Wschowa, Żary), zachodniopomorskim (Szczecinek), pomorskim (Kościerzyna) oraz w województwie lubelskim (Lublin).

W środę w godzinach wieczornych i w nocy prognozowany jest dalszy wzrost zanieczyszczeń; nie lepiej będzie też w czwartek. Za utrzymujące się wysokie stężenia zanieczyszczeń odpowiada pogoda, tzn. brak wiatru i opadów oraz niska temperatura powietrza. Słabe opady deszczu prognozowane są na południowym zachodzie, a deszcz i deszcz ze śniegiem padać mają na zachodzie i północy kraju, przesuwając się na wschód. Wiatr ma być słaby i umiarkowany.

Czytaj też: Minister uderza w smog zbyt słabo?

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym, a w ujęciu rocznym - 40 mikrogramów. Indeks jakości powietrza, którym posługują się m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 - umiarkowana, 101-140 - dostateczna, 141-200 - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Natomiast w przypadku drobniejszego pyłu PM2,5 norma określona jest na 25 mikrogramów na m sześc. Jest to jednak poziom średnio-roczny.

Przekroczenie średnio-dobowego stężenia pyłu PM10 na poziomie 300 mikrogramów na m sześc. oznacza alarm smogowy; z kolei przy przekroczeniu poziomu 200 mikrogramów samorządy powinny informować swoich mieszkańców o wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu.

GIOŚ poinformował, że we wtorek poziom alarmowy został przekroczony w Rybniku (316) i w Żywcu (369) oraz w województwie dolnośląskim w Nowej Rudzie (360). Natomiast poziom informowania dla pyłu zawieszonego został przekroczony na południu Polski. W Wodzisławiu Śląskim poziom ten wynosił 259 mikrogramów, w Zabrzu 211 mikrogramów, Katowicach 213 mikrogramów, Dąbrowie Górniczej (205), Bielsko-Białej (234). Na Opolszczyźnie normy były przekroczone w Zdzieszowicach (226) oraz Kędzierzynie-Koźlu; na Dolnym Śląsku w Wałbrzychu (269) i Dzierżoniowie (230); na Kujawach w Grudziądzu 217 mikrogramów na m sześc.

Inspektorat przypomina, że wartości godzinnych nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego, wynoszącego 50 mikrogramów na dobę dla pyłu PM10.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Może czas najwyższy aby na obszarach najbardziej zagrożonych smogiem dokonać awaryjnego przeglądu stanu technicznego systemów filtracyjnych i filtrów w kotłowniach, jak i ciepłowniach oraz nasilić monitoring służb sanepidu i ochrony środowiska w tej sprawie. Może ze względów oszczędnościowych s...tosowane filtry są jakościowo gorsze lub przewidywane normatywnie graniczne parametry ich stosoawania są już dawno przekroczone? Może powróciła niechlubna praktyka tzw. z zrzytu brzpośredniego spalin do atmosfery w godzinach nocnych? rozwiń

LLK, 2017-02-16 11:54:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE