PARTNER PORTALU
  • BGK

Największy smog w południowej i centralnej Polsce

  • PAP/EM    15 lutego 2017 - 16:16
Największy smog w południowej i centralnej Polsce
W środę w godzinach wieczornych i w nocy prognozowany jest dalszy wzrost zanieczyszczeń (fot. pixabay)

Brak wiatru oraz opadów sprzyjają występowaniu i utrzymywaniu się wysokich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu - informuje w środę (15 lutego) Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Największy smog jest w południowej i centralnej Polsce.
Inspektorat podał w komunikacie, że według danych z godz. 11, stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach, zwłaszcza południowej i środkowej Polski, przekraczało 100 mikrogramów na m sześc.

Największe jednogodzinne stężenia, przekraczające 200 mikrogramów na m sześc., notowano na Śląsku (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Żywiec), w województwie opolskim (Opole, Kluczbork, Kędzierzyn Koźle, Zdzieszowice), małopolskim (Kraków, Skawina, Trzebinia, Olkusz, Tarnów), wielkopolskim (Kalisz, Poznań, Piła, Konin), łódzkim (Łódź, Radomsko, Piotrków Trybunalski), świętokrzyskim (Kielce, Małogoszcz, Nowiny), kujawsko-pomorskim (Włocławek, Bydgoszcz), dolnośląskim (Wrocław, Nowa Ruda, Legnica, Bolesławiec, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniów), lubuskim (Wschowa, Żary), zachodniopomorskim (Szczecinek), pomorskim (Kościerzyna) oraz w województwie lubelskim (Lublin).

W środę w godzinach wieczornych i w nocy prognozowany jest dalszy wzrost zanieczyszczeń; nie lepiej będzie też w czwartek. Za utrzymujące się wysokie stężenia zanieczyszczeń odpowiada pogoda, tzn. brak wiatru i opadów oraz niska temperatura powietrza. Słabe opady deszczu prognozowane są na południowym zachodzie, a deszcz i deszcz ze śniegiem padać mają na zachodzie i północy kraju, przesuwając się na wschód. Wiatr ma być słaby i umiarkowany.

Czytaj też: Minister uderza w smog zbyt słabo?

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym, a w ujęciu rocznym - 40 mikrogramów. Indeks jakości powietrza, którym posługują się m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 - umiarkowana, 101-140 - dostateczna, 141-200 - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Natomiast w przypadku drobniejszego pyłu PM2,5 norma określona jest na 25 mikrogramów na m sześc. Jest to jednak poziom średnio-roczny.

Przekroczenie średnio-dobowego stężenia pyłu PM10 na poziomie 300 mikrogramów na m sześc. oznacza alarm smogowy; z kolei przy przekroczeniu poziomu 200 mikrogramów samorządy powinny informować swoich mieszkańców o wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu.

GIOŚ poinformował, że we wtorek poziom alarmowy został przekroczony w Rybniku (316) i w Żywcu (369) oraz w województwie dolnośląskim w Nowej Rudzie (360). Natomiast poziom informowania dla pyłu zawieszonego został przekroczony na południu Polski. W Wodzisławiu Śląskim poziom ten wynosił 259 mikrogramów, w Zabrzu 211 mikrogramów, Katowicach 213 mikrogramów, Dąbrowie Górniczej (205), Bielsko-Białej (234). Na Opolszczyźnie normy były przekroczone w Zdzieszowicach (226) oraz Kędzierzynie-Koźlu; na Dolnym Śląsku w Wałbrzychu (269) i Dzierżoniowie (230); na Kujawach w Grudziądzu 217 mikrogramów na m sześc.

Inspektorat przypomina, że wartości godzinnych nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego, wynoszącego 50 mikrogramów na dobę dla pyłu PM10.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • LLK, 2017-02-16 11:54:55

    Może czas najwyższy aby na obszarach najbardziej zagrożonych smogiem dokonać awaryjnego przeglądu stanu technicznego systemów filtracyjnych i filtrów w kotłowniach, jak i ciepłowniach oraz nasilić monitoring służb sanepidu i ochrony środowiska w tej sprawie. Może ze względów oszczędnościowych s...tosowane filtry są jakościowo gorsze lub przewidywane normatywnie graniczne parametry ich stosoawania są już dawno przekroczone? Może powróciła niechlubna praktyka tzw. z zrzytu brzpośredniego spalin do atmosfery w godzinach nocnych?  rozwiń