PARTNER PORTALU
  • BGK

Narzędzie promocji regionów, powiatów i gmin

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    21 czerwca 2010 - 07:44
Narzędzie promocji regionów, powiatów i gmin

Od 7 czerwca obowiązuje nowa ustawa – o infrastrukturze informacji przestrzennej. Zdaniem jej autorów ma ona pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organów administracji publicznej, nie tylko rządowej, ale także samorządowej.
Z ustawy skorzystają przede wszystkim służby geodezyjne i kartograficzne, geologiczne i hydrologiczne, a także inspekcja ochrony środowiska, GUS czy krajowy zarząd gospodarki wodnej – informuje „Rzeczpospolita”.

Infrastruktura informacji przestrzennej, jaka powstanie na podstawie jej przepisów, ułatwi przedsiębiorcom i inwestorom dostęp do kompleksowej i zintegrowanej informacji przestrzennej o sposobie zagospodarowania i przeznaczeniu terenu oraz o walorach gospodarczych i przyrodniczych poszczególnych jednostek terytorialnych kraju. Będzie więc ona dużym narzędziem promocji kraju, jego regionów, powiatów i gmin.

Zestandaryzowane bazy danych prowadzone przez administrację publiczną (lub na jej zlecenie przez osoby trzecie) podlegają nieodpłatnemu udostępnianiu innym organom w zakresie niezbędnym do wykonywania ich zadań. Ponadto mają być one udostępniane instytucjom i organom Unii Europejskiej. Te ich części, które nie są objęte tajemnicą, mają zostać upublicznione. Dostęp do nich będzie powszechny i bezpłatny.

Ułatwienie dostępu do informacji o zagospodarowaniu przestrzennym, walorach gospodarczych i przyrodniczych poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego ma wpłynąć na podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej gmin, powiatów i regionów – podaje „Rzeczpospolita”.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.