PARTNER PORTALU
  • BGK

Natura przyciśnie inwestorów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    17 listopada 2010 - 07:01
Natura przyciśnie inwestorów

Samorządy spieszą się, by z powodu Natury 2000 nie stracić unijnych funduszy. Protesty ekologów mogą doprowadzić do opóźnienia inwestycji i problemów z ich finansowaniem.
Ekolodzy chcą uchylenia decyzji dla kilkudziesięciu dużych projektów. Obszary Natura 2000 obejmą w Polsce niemal jedną piątą powierzchni kraju – informuje „Rzeczpospolita”.

Urzędy są zasypywane wnioskami dotyczącymi uzgodnień inwestycji na obszarach Natura 2000. W kraju prowadzonych jest ponad pół tysiąca takich spraw. Dla około 100 inwestorzy muszą zdobyć w Dyrekcji Ochrony Środowiska pozwolenia. 16 proc. kraju podlega specjalnej ochronie tylko ze względu na ptaki

Do wywołujących największe kontrowersje inwestycji na terenach Natura 2000 należą: budowa lotniska dla Białegostoku koło Tykocina, przeprowadzenie linii wysokiego napięcia wzdłuż zachodniej obwodnicy Poznania i budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz.

Lotnisko koło Tykocina, które ma kosztować 505 mln zł, już okrzyknięto drugą Rospudą i nawet jeśli GDOŚ wyda dla inwestycji pozytywną opinię, to i tak ekolodzy nie dadzą za wygraną.

Protesty potrafią zatrzymać inwestycje nawet na dwa lata. Dla samorządów takie opóźnienia oznaczać mogą stratę unijnych funduszy i szansy oddania projektu przed rozpoczęciem mistrzostw Euro 2012. Dlatego po długich procedurach uzyskiwania pozwolenia środowiskowego ruszają w tym roku budowy lotnisk w Modlinie i Świdniku. Ekolodzy liczą jeszcze, że uda im się zatrzymać budowę mazowieckiego portu lotniczego wyrokiem sądu.

Największe problemy szykują się jednak przy planowanej hydroelektrowni na Wiśle w okolicach Włocławka. Inwestycja ma kosztować 2,8 mld zł i jeśli dojdzie do skutku, będzie jedną z największych zrealizowanych w Europie na terenach Natura 2000.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.