PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauczą jak nie marnować jedzenia

  • pap    2 listopada 2013 - 08:20
Nauczą jak nie marnować jedzenia

W kilkunastu krakowskich szkołach odbędą się warsztaty, poświęcone temu, jak nie marnować żywności i co robić z domowymi odpadami, by nie szkodziły one środowisku.
Zajęcia to część programu realizowanego przez Bank Żywności w Krakowie, którego partnerem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Według danych Eurostatu z 2006 r., opublikowanych w 2010 r., w Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności, z czego ponad dwa miliony w gospodarstwach domowych. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności we wrześniu tego roku wynika, że do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 39 proc. ankietowanych (o 9 proc. więcej niż w 2012 r.). W koszu najczęściej lądują: wędliny, pieczywo, warzywa, owoce i jogurty. Powody wyrzucania żywności to przegapienie terminu przydatności do spożycia, ale też zbyt duże porcje posiłków i nieumiejętne przechowywanie produktów.

Warsztaty "Szanuj żywność i środowisko naturalne", które pod koniec października ruszyły w krakowskich szkołach są przeznaczone dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Młodzież dowiaduje się na nich, jak marnowanie żywności wpływa na sytuację społeczną, ekonomiczną i na środowisko naturalne.

"Chcemy uwrażliwić dzieci na marnowanie żywności i jednocześnie uświadomić im, że wyrzucanie jedzenia oraz opakowań po nim ma wpływ na środowisko" - mówiła PAP Beata Ciepła, dyrektor Banku Żywności w Krakowie. Dodała, że podobne zajęcia o przechowywaniu żywności i odczytywaniu etykiet połączone z przygotowaniem zbilansowanych posiłków odbywały się wcześniej w świetlicach terapeutycznych w Małopolsce.

"Dzieci wiele rzeczy wiedzą. Często czują, że jakieś zachowanie jest nieodpowiednie, ale powielają schematy, które widzą w domu" - powiedziała PAP koordynująca prowadzenie warsztatów "Szanuj żywność i środowisko naturalne" Justyna Liptak.

Prowadzący zajęcia przekazują uczniom także informacje o nowych zasadach gospodarki odpadami, której obowiązują od lipca tego roku i o recyklingu. Uczniowie dowiadują się, jak prawidłowo segregować odpady w domu i co można zrobić z surowców wtórnych.

"Pokazujemy uczniom, jak postępować z odpadami, bo nawyki ukształtowane w młodości są bardzo trwałe. Ponieważ dzieci mają duży wpływ na dorosłych, liczymy, że dotrzemy poprzez nie z informacjami o segregowaniu odpadów i recyklingu do rodziców" - mówiła PAP rzeczniczka krakowskiego MPO Krystyna Paluchowska.

W ramach programu uczniowie mogą wziąć udział w konkursie, w którym nagrodzone zostanie najciekawsze wydarzenie - przedstawienie szkolne, piknik, prelekcja - poświęcone temu, jak ograniczyć marnowanie jedzenia. Zwycięska grupa pojedzie na wycieczkę do Ekologicznego Centrum Edukacyjnego.

Projekt jest realizowany dzięki prawie 30 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szkoły zainteresowane warsztatami mogą się zgłaszać do Banku Żywności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.