PARTNER PORTALU
  • BGK

NFOŚiGW: 500 mln zł na budowę efektywnych systemów ciepłowniczych

  • PAP/AH    6 listopada 2017 - 16:13
NFOŚiGW: 500 mln zł na budowę efektywnych systemów ciepłowniczych
Fot. mat. pras.

500 mln zł wynosi budżet programu „Efektywne systemy ciepłownicze i chłodnicze” prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podpisana została już pierwsza umowa w jego ramach z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Tarnowie.
Jak powiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, tarnowska spółka otrzymała 55 mln zł dotacji na zbudowanie systemu energetycznego.

- Dotychczas MPEC dostarczał jedynie ciepło. Dzięki realizacji tej inwestycji będzie produkował energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu, w kogeneracji. Inwestycja ta umożliwi spółce sięganie po środki unijne. Obecnie jest to niemożliwe, bo zasadnicza część produkcji ciepła jest prowadzona w kotłach węglowych i nie spełniała norm unijnej dyrektywy - dodał.

Inwestycja polegać będzie na budowie źródła w technologii wysokosprawnej kogeneracji o mocy 38,5 MW oraz instalacji 180 kolektorów słonecznych o mocy 340 kW. W wyniku realizacji inwestycji do produkcji ciepła w co najmniej 50 proc. wykorzystywane będzie połączenie energii ze źródeł odnawialnych oraz kogeneracji. Ilość wytworzonej energii elektrycznej wyniesie 40 tys. MWh, natomiast energii cieplnej 380 298 GJ.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych zmniejszy się również emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Koszt całej inwestycji to prawie 65 mln zł; dofinansowanie z NFOŚiGW wyniesie 55 mln zł.

Jak zaznaczył Michalski, podpisana w ubiegłym tygodniu umowa jest pierwszą w ramach programu prowadzonego przez fundusz "Efektywne systemy ciepłownicze i chłodnicze".

- Program ma zachęcać spółki ciepłownicze, żeby przechodziły ze zwykłej ciepłowni na kogenerację czy produkcję energii i ciepła w skojarzeniu. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne kraju, bo jest to kolejne większe źródło energii elektrycznej i lepsze wykorzystanie paliwa. Dodatkowo zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska - zaznaczył.

Wiceprezes NFOŚiGW podkreślił, że zgłaszają się już kolejne miejskie spółki, które są zainteresowane skorzystaniem z programu.

Nabór do programu trwał będzie do 20 grudnia 2018 r. Warunkiem uzyskania wsparcia na modernizację sieci ciepłowniczej jest wykazanie, że system ciepłowniczy spełnia warunki efektywnego systemu ciepłowniczego w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE. Do produkcji ciepła lub chłodu należy wykorzystywać w co najmniej: 50 proc. energię ze źródeł odnawialnych, 50 proc. ciepło odpadowe, 75 proc. ciepło pochodzące z kogeneracji lub w 50 proc. połączenie takiej energii i ciepła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.