PARTNER PORTALU
 • BGK

NFOŚiGW będzie wspierać termodernizację prywatnych domów

 • pap    31 maja 2015 - 12:21
NFOŚiGW będzie wspierać termodernizację prywatnych domów
Budynek przed termodernizacją (fot.stawiszyn.ugim.gov.pl)

NFOŚiGW chce w tym roku uruchomić program termomodernizacyjny, skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych - poinformowała prezes Funduszu Małgorzata Skucha. Wstępnie proponowany budżet programu może wynieść ok. 300 mln zł.
Podobna kwota dotyczy programu wsparcia budowy domów energooszczędnych.

Szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwróciła uwagę, że obecnie z tzw. premii termomodernizacyjnej korzystają przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty mieszkaniowe, a w niewielkim stopniu właściciele domów jednorodzinnych.

O premię termomodernizacyjną, wypłacaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, mogą się ubiegać m.in. inwestorzy, osoby fizyczne, właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych, w tym budynków użyteczności publicznej, należących do samorządów. Premia przysługuje w przypadku realizacji inwestycji, mających na celu zmniejszenie zużycia energii, kosztów pozyskania ciepła, czy np. zamianę źródeł energii na odnawialne.

Termomodernizacja pozwala zmniejszać koszty funkcjonowania gospodarstw domowych

Wartość przyznawanej premii termomodernizacyjnej wynosi 20 proc. wykorzystanego kredytu, nie więcej jednak niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

- Obecnie z premii w 98 proc. korzystają wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe. Chcemy zbadać, jakie bariery w dotarciu do tej oferty mają właściciele domów jednorodzinnych. Chcemy też im pomóc. Termomodernizacja pozwala zmniejszać koszty funkcjonowania gospodarstw domowych. Pozwala też wypełniać wymagania dyrektywy o efektywności energetycznej. Musimy pamiętać, że będą się one zwiększały - powiedziała prezes NFOŚiGW.

Dlatego Fundusz chce stworzyć atrakcyjny, łatwo dostępny program, przeznaczony dla osób fizycznych - właścicieli domów jednorodzinnych.

Skucha podała, że Fundusz planuje jeszcze w tym roku uruchomić program termomodernizacyjny o nazwie "Ryś". Budżet pilotażowego programu będzie wynikiem prowadzonych obecnie analiz i możliwości finansowych Funduszu, ale szacuje się, że będzie to min. 300 mln zł.

- Przy okazji tego programu chcielibyśmy też uruchomić akcję edukacyjną. To właściciel budynku będzie musiał poczuć, jakie korzyści osiągnie instalując OZE, czy lepiej zarządzając energią. Termomodernizacja to nie tylko opakowanie budynku w styropian - podkreśliła.

Pośrednikami banki i WFOŚiGW?

Skucha oceniła, że sam Fundusz nie dałby rady sprawnie i efektywnie obsłużyć osób fizycznych z całej Polski, dlatego pośrednikami w tym programie mogłyby być banki, a także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przypomniała, że wspólnie z WFOŚiGW prowadzony jest duży projekt, który ma na celu przeszkolenie kadr, tak by lepiej mogły doradzać samorządom, podmiotom gospodarczym i osobom fizycznym w doborze finansowania i przygotowania inwestycji, związanych w szczególności z efektywnością energetyczną i likwidacją niskiej emisji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • EWA, 2015-06-07 12:42:16

  Do yeti: nie takie jednorodzinne sa prywatne postkomunalne? najemcow powyrzucali i dali nie wiadomo komu! kwestia sprawdzenia - ale nie dokumentow - tylko dojscia do najemcow - oni zawsze wiedza jak to zrobiono!
 • yeti, 2015-06-05 11:30:01

  Co najmniej dwa błędy w tym artykule. 1. słowo "termodernizację" w tytule 2. budynek ilustrujący artykuł to na pewno nie dom jednorodzinny.
 • EWA, 2015-06-01 12:22:19

  w konsekwencji wszyscy obywatele beda musieli placic za ten program! a niby z jakiej racji! nie wlasciciele domow prywatnych placa co to? Polacy to Janosiki! chcial prywatny dom niech ma z konsekwencjami! niech on wydaje na wszystko na co prywaciarz musi lozyc - dlaczego narod Polski ma finansowac... zdobyte kamienice w ielu przypadkach w wyniku grabiezy mienia spolecznego i teraz znow! co to za pomysl rzadowy czy w maglu powstal? nie dla finansowania prywaciarzy - programy trzeba tworzyc dla ogolu nie dla jednostek - jestesmy demokratami nie komunistami - jakkolwiek jeszcze dyktarura wladzy trwa!  rozwiń