PARTNER PORTALU
  • BGK

NFOŚiGW dofinansuje błękitny węgiel? Mamy odpowiedź

  • MIW    31 stycznia 2017 - 15:13
NFOŚiGW dofinansuje błękitny węgiel? Mamy odpowiedź
Błękitny węgiel jest o wiele mniej emisyjny w stosunku do zwykłego węgla. (fot. pixabay.com)

• Kilkanaście gmin południowej Małopolski chce, aby NFOŚiGW dofinansował dystrybucję „błękitnego węgla”.
• Fundusz przypomina, że obecnie nie prowadzi programów umożliwiających taką pomoc.
• Zastrzega jednak, że do czasu otrzymania oficjalnego wniosku o dofinansowanie nie będzie odnosił się do tej konkretnej sprawy.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie prowadzi programów umożliwiających dofinansowywanie dystrybucji "błękitnego węgla" – taką odpowiedź otrzymaliśmy z NFOŚiGW po naszym materiale o zainteresowaniu samorządów południowej Małopolski wykorzystaniem opracowanego przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla paliwa. 

Warunkiem koniecznym do tego, aby „błękitny węgiel” miał szansę pojawić się w domostwach Sądecczyzny jest jednak jego dofinansowaniem, gdyż przy cenie 1000 zł za tonę (a mniej więcej o takich kwotach można dziś usłyszeć) chyba nikt nie zdecyduje się go zakupić. Stąd właśnie pomysł na złożenie wniosku o dofinansowanie paliwa przez NFOŚiGW (przedstawiciele gmin zakładają, że wysokość wsparcia powinna być na tyle duża, aby udało się zrównać cenę „błękitnego węgla” i pozostałych rodzajów węgla.

Przedstawiciele NFOŚiGW w przesłanej nam odpowiedzi zastrzegają, iż nie znają ani treści, ani zakresu planowanego wniosku, stąd nie mogą jeszcze sprawy komentować. Czy to oznacza zostawienie sobie ewentualnej furtki na dofinansowanie przedsięwzięcia? Przypomnijmy, że NFOŚiGW był – obok Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – partnerem Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla na etapie prac badawczych i testów „błękitnego paliwa” (odbyły się one w ramach projektu badawczego GEKON).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.