PARTNER PORTALU
  • BGK

NFOŚiGW: Nowy zarząd wypracował listę programów priorytetowych

  • MN    14 czerwca 2016 - 15:53
NFOŚiGW: Nowy zarząd wypracował listę programów priorytetowych

We wtorek (14 czerwca) nowy zarząd NFOŚiGW przedstawił nowe programy priorytetowe (fot. wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Nowy zarząd NFOŚiGW wypracował z ekspertami nową listę programów priorytetowych.
• Fundusz zapowiedział dofinansowania dla przedsiębiorców na innowacyjne technologie czy wsparcie efektywności energetycznej.
• Kawka, Ryś czy Prosument nie znikają z tej listy, ale zmieniają swoje miejsce.
Jak tłumaczy Fundusz, jego celem jest poklasyfikowanie programów według kierunków wsparcia oraz usystematyzowanie ich tak, aby programy wdrażane za pośrednictwem partnerów zewnętrznych były realizowane w ramach jednej komórki ekologicznej oraz aby nastąpiło rozszerzenie obszarów finansowania NFOŚiGW na przedsięwzięcia związane z energetycznym wykorzystaniem wód geotermalnych, zmniejszeniem zużycia energii w budownictwie, popularyzacją przedsięwzięć związanych ze wspieraniem technologii zweryfikowanych w ramach Systemu Weryfikacji Technologii Środowiskowych ETV oraz wsparciem efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych.

Prezentację NFOŚiGW dot. nowej klasyfikacji zamieszczamy w dziale Multimedia

Na liście programów priorytetowych doszło do kilku zmian, które dotyczą m.in. programów KAWKA, Ryś czy Prosument. W marcu informowaliśmy, że specjaliści zajmujący się tymi programami zostali zwolnieni, co może doprowadzić do radykalnych zmian w polityce środowiskowej.

Czytaj też: Fundacja ClientEarth: Programy Ryś i Kawka są niezbędne

Przedstawiciele NFOŚiGW na wtorkowej (14 czerwca) konferencji pytani byli przez dziennikarzy m.in. o przyszłość takich programów jak Prosument (wspierającego rozproszoną energetykę odnawialną) jak i Kawka (czyli dofinansowanie wymiany indywidulanych pieców węglowych).

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Szymon Michalski powiedział, że w przypadku Prosumenta obecnie prowadzone są rozmowy z Bankiem Ochrony Środowiska, który ma go realizować (BOŚ zaprzestał naboru wniosków w połowie ub.r.). Związane jest to też z procedowaną nowelą ustawy o OZE - obecnie w Senacie.

- Prowadzimy rozmowy na temat wdrażania tego programu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, mam na myśli ustawę o OZE, to program wejdzie w życie i będziemy mogli go realizować" - podkreślił Michalski.

Dodał też, że Fundusz w nowej odsłonie programu Prosument ma kłaść większy nacisk na finansowanie pożyczkowe, a nie dotacyjne. Nie wiadomo natomiast, jaki będzie jego ostateczny budżet. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami, obecny budżet Prosumenta wynosi 800 mln zł.

Co do kotłów węglowych, Michalski ocenił, że finansowaniem ich wymiany powinny zająć się bardziej Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, a nie sam Narodowy Fundusz. "W tym celu istnieją WFOŚiGW, mogą one ze swoich środków te rzeczy wspierać. Będziemy dążyć, żeby WFOŚiGW tym bardziej się zajęły" - powiedział. Zapewnił też, że NFOŚiGW będzie je wspierać, m.in. przez program doradztwa energetycznego prowadzonego w terenie.

Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda dodał, że Wojewódzkie Fundusze mają lepszą wiedzę i warunki do realizowania takich programów. Są one też bliżej beneficjentów. Zapowiedział, że rozmowy m.in. w tej sprawie z WFOŚiGW mają się odbyć pod koniec miesiąca. Zwrócił też uwagę, że Narodowy Fundusz musi się obecnie skupić na wdrażaniu dużych programów z perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020, które są opóźnione mniej więcej o trzy lata.

NFOŚiGW na liście programów priorytetowych dokonał kilku roszadMultimedia

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.