PARTNER PORTALU
 • BGK

NFOŚiGW o pieniądzach na walkę ze smogiem

 • MIW    10 stycznia 2017 - 16:55
NFOŚiGW o pieniądzach na walkę ze smogiem
Sprawa smogu w polskich miastach od kilku dni jest wiodącym tematem w mediach. (fot. pixabay.com)

• Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał, że na poprawę jakości powietrza w Polsce przeznacza ok. 10 mln zł.
• Opracowanie hierarchii zadań oraz wsparcie lokalnych i regionalnych działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji powinny przejąć samorządy – uważa prezes NFOŚiGW.
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska po zmianie zarządu zlikwidował wszystkie programy walki z niską emisją. Tyle jeśli chodzi o PiS i smog – napisał dziś (10.01) na swoim twitterowym profilu Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego. I nie była to jedyna tego typu opinia, która pojawiła się w związku z przekroczeniem norm zanieczyszczenia powietrza w wielu polskich miastach. Wywołany do tablicy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystosował więc sążnisty komunikat, w którym przekonuje, że sprawy mają się zupełnie inaczej.

– Poprawa jakości powietrza jest, była i będzie jednym z priorytetów NFOŚiGW - stwierdza Kazimierz Kujda, prezes Funduszu. Jak mówi NFOŚiGW dysponuje szeroką ofertą (finansowaną zarówno ze środków krajowych, jak i z Unii Europejskiej) wpisującą się w działania na rzecz likwidacji lub ograniczania niskiej emisji, ale osiągnięcie poprawy stanu jakości powietrza wymaga przede wszystkim działań skoordynowanych na szczeblu samorządowym.

- Konieczność ich realizacji w sposób kompleksowy – z jednoczesnym uwzględnieniem uwarunkowań i potrzeb regionów – sprawia, że opracowanie hierarchii zadań oraz wsparcie lokalnych i regionalnych przedsięwzięć w tym zakresie, w szczególności działań naprawczych związanych z ograniczaniem i eliminowaniem emisji z niskich źródeł, powinny w pełni przejąć jednostki samorządu terytorialnego (z centralnym wsparciem w zakresie regulacyjno-legislacyjnym) – ocenia Kujda.

Czytaj : Smog skraca życie. Zanieczyszczenie powietrza psuje zdrowie. I są na to dowody

Jak wyliczają przedstawiciele NFOŚiGW w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zrealizował on już 6 konkursów i 3 nabory ciągłe (w sumie wpłynęło ponad 380 wniosków), a na początku grudnia ogłoszono siódmy konkurs, mający na celu wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii z OZE (jego budżet to 210 mln zł).

Jak informuje NFOŚiGW w ramach promowania efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach na pomoc zwrotną zaplanowano 500 mln zł. Z kolei na wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej zwiększono budżet naboru z 200 mln zł do kwoty 690 mln zł (w ramach konkursu wpłynęły 204 wnioski oraz jeden wniosek pozakonkursowy na łączną kwotę dofinansowania ponad 303 mln zł. - podpisano już 21 umów za ponad 430 mln zł).

Na wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w formie pomocy zwrotnej i premii inwestycyjnej przeznaczono łącznie 821 mln zł. (złożono 39 wniosków, które są na etapie oceny formalnej), na efektywną dystrybucję ciepła i chłodu 66,8 mln zł w formie dotacji, a na nabór pozakonkursowy ponad 1,2 mld zł (wpłynęło 8 wniosków w konkursie i 43 pozakonkursowo), na dotacje na źródła wysokosprawnej kogeneracji – 300 mln zł, zaś na wsparcie sieci ciepłowniczych i chłodniczych dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji 65 mln zł w ramach konkursu i poza konkursem ponad 641 mln zł. Fundusz zapowiada ponadto, że w drugim i trzecim kwartale ogłosi kolejne nabory w ramach działań unijnych.×
KOMENTARZE (7)

 • Edukacja jest ważna, 2017-01-30 11:39:24

  Do wama: pieniądze idą na edukację w zakresie prawidłowego spalania ocdn.eu/images/pulscms/MWM7MDMsMmU0LDAsMSwx/8c53d625351d9b2c377298ae01dd92c4.jpeg
 • wama, 2017-01-30 10:49:56

  Dlaczego większość środków idzie w trybie pozakonkursowym? Czy tylko dla swoich? Dla Rydzyka?
 • sddfa, 2017-01-14 13:13:33

  Do woojto: 10 mld przeznaczone jest na smogową akcję promocji elektrowni atomowych + inne koszty . To pieniądze które z nawiązką odbiorą sobie koncerny które wybudują w polsce elektrownie atomowe .