PARTNER PORTALU
  • BGK

NFOŚiGW poszerzy współpracę z wojewódzkimi funduszami w zakresie poprawy jakości powietrza

  • MN    7 czerwca 2017 - 13:46
NFOŚiGW poszerzy współpracę z wojewódzkimi funduszami w zakresie poprawy jakości powietrza
Prezes NFOŚiGW podsumował dotychczasowe osiągnięcia NFOŚiGW i zapowiedział dalsze działania. (fot. NFOŚiGW)

Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii były jednym z tematów konferencji NFOŚiGW w woj. lubuskim.
• Priorytetem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest teraz przyjmowanie i weryfikacja wniosków w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

• NFOŚiGW planuje też wzmocnić współpracę z wojewódzkimi funduszami w zakresie poprawy jakości powietrza – chodzi m.in. o elektromobilność, efektywność energetyczną oraz OZE.

• Fundusz podsumował też swoją działalność w latach 1989-2016 i podał, że w tym okresie udzielił wsparcia na projekty proekologiczne w wysokości 68 mld zł.

Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda w swoim wystąpieniu scharakteryzował ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE, dla realizacji którego Narodowy Fundusz jest partnerem wiodącym.

Wskazał jego główne cele, a także formy i sposoby realizacji. Podkreślił pełną, bezpłatną dostępność systemu na terenie całej Polski, dla wszystkich grup beneficjentów. Wyjaśnił również, że usługi świadczone w ramach tego systemu – jako poddziałanie 1.3.3 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) – są finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Czytaj też: Jadwiga Emilewicz: Program antysmogowy będzie do 1 października

Obecnie najważniejszym zadaniem zespołów NFOŚiGW jest przyjmowanie wniosków, ich ocena i kwalifikacja, a następnie podpisywanie umów dla zapewnienia pełnego wykorzystania środków unijnych w ramach POIiŚ, dla którego NFOŚiGW jest Instytucją Wdrażającą (IW) – w obszarze energetyki oraz ochrony środowiska, w tym adaptacji dla zmian klimatu. Wzmożona koncentracja na tych zadaniach jest spowodowana dużymi opóźnieniami, które zaistniały w latach 2014-2015.

Czytaj też: Buspasy, zwolnienia z opłat parkingowych to za mało, by poprawić elektromobilność Polaków

Kazimierz Kujda mówił także, że NFOŚiGW zamierza rozszerzyć współpracę z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Są to następujące programy i zagadnienia: zmniejszenie zużycia energii w budownictwie – część 2. programu „Poprawa jakości powietrza”, ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE, projekty pilotażowe w zakresie elektromobilności, klastry energetyczne, gminy samowystarczalne energetycznie.

Czytaj też: Marszałek nie wierzy w zakaz flotów i mułów. Lobby węglowe jest zbyt mocne

W swojej prezentacji prezes NFOŚiGW omówił również działalność i efekty funkcjonowania funduszu w latach 1989-2016. Wsparcie finansowe przedsięwzięć proekologicznych w tym okresie wyniosło aż 68 mld zł, w tym ze środków własnych – 41 mld zł (pożyczki –  21,8 mld zł; dotacje –  17,9 mld zł; inwestycje kapitałowe – 1,3 mld zł), a ze środków zagranicznych –  26,9 mld zł. Wartość całkowita realizowanych inwestycji zamknęła się w kwocie 152,6 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Peppe, 2017-06-07 22:21:10

    Do Andrzej: To już sprzedawcy nie stać na jawną reklamę...
  • Andrzej, 2017-06-07 17:58:47

    Teraz widać jakiś taki popłoch wśród sprzedawców, bo całkiem sporo kotłów można kupić w „atrakcyjnej” cenie. Szkoda tylko, że dotyczy to kotłów 5 klasy na węgiel :( Długo zastanawiałem się nad zakupem kotła z dotacji. W planach miał być kocioł na węgiel 5 klasy, ale ostatecznie zdecydowałem się na... taki na pellet. Na stronie: topten.info.pl znalazłem ranking kotłów na biopaliwo z automatycznym podajnikiem i najpewniej zdecyduję się na EEI Pellets 24KW :) Dodatkowo ma on certyfikat ecodesign, więc spełnia wszystkie normy emisji zanieczyszczeń nałożone przez UE :) Więc jak nawet wejdzie jutro, czy za kilka lat ustawa antysmogowa, to nie będę narażony na konieczność wymiany kotła w najbliższej przyszłości, bowiem będzie on spełniał jej kryteria, bo na dzień dzisiejszy ma stosowne certyfikaty  rozwiń