PARTNER PORTALU
 • BGK

NFOŚiGW, program Ryś: dofinansowanie termomodernizacji

 • pt    9 października 2015 - 09:27
NFOŚiGW, program Ryś: dofinansowanie termomodernizacji

Program Ryś to 400 mln zł na termomodernizację

400 mln złotych na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych w ramach nowego programu Ryś. Pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są przeznaczone dla gospodarstw domowych.
Nowy program finansowy Ryś ma prowadzić do ograniczenia strat energii potrzebnej do ogrzewania domów i tym samym zmniejszenia szkodliwych emisji do powietrza. Celem programu jest także rozwój krajowego rynku urządzeń i usług związanych z efektywnością energetyczną.

: - Poprawa jakości powietrza jest tegorocznym priorytetem ministra środowiska. Program Ryś całkowicie wpisuje się w szereg działań resortu zmierzających do ograniczenia emisji szkodliwych substancji i promowania efektywności energetycznej – mówi wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk.
- Ten program jest kolejnym ważnym elementem w systemie finansowania projektów związanych z oszczędzaniem i efektywnym wykorzystaniem energii. Cieszę się, że Narodowy Fundusz stworzył ofertę dedykowaną bezpośrednio do gospodarstw domowych i mam nadzieję, że spełni ona potrzeby właścicieli domów – dodaje Ostapiuk.

Program dla właścicieli nieruchomości

Ryś jest skierowany do osób posiadających prawo własności domu jednorodzinnego, którzy mogą skorzystać z pomocy finansowej na przeprowadzenie inwestycji w swoich budynkach. Właściciele będą mogli otrzymać nawet 40% dotacji na poprawę efektywności energetycznej.

Dofinansowanie obejmie wykonanie remontów, które prowadzą do spełnienia przez budynek wyższych standardów energooszczędności, a także modernizację instalacji wewnętrznych, wymianę źródeł ciepła i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej.

Nabór wniosków do programu prowadzony będzie w trybie ciągłym. Mieszkańcy będą mogli rozpocząć składanie dokumentów w I kwartale 2016 roku.

Budżet programu wynosi 400 mln zł, z czego 120 mln zł w formie bezzwrotnej i 280 mln zł w formie zwrotnej. Program będzie realizowany w latach 2015-2023, z możliwością zawierania umów do końca 2020 roku.

Program Kawka

Ryś to drugi po Kawce program, który ma poprawić jakość powietrza w Polsce.
Program Kawka finansuje Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trwa jego druga edycja.

Zakłada likwidację tzw. niskiej emisji - czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowe piece - oraz rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii.

Program nawiązuje do dyrektywy unijnej CAFE (Clean Air for Europe) z maja 2008 roku ws. jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Dyrektywa wskazuje, że najważniejszym celem działań w zakresie ochrony powietrza jest ograniczenie zanieczyszczeń.

Chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko zachorowań wynikających z występowania w powietrzu szkodliwych np. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych

W ramach programu środki finansowe można przeznaczyć m.in. na likwidację lokalnych źródeł ciepła, kotłowni, podłączenie obiektów do centralnego źródła ciepła, montaż kolektorów słonecznych oraz termomodernizację budynków wielorodzinnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • Robert, 2016-02-29 14:13:14

  Szukam osoby do pomocy w złożeniu wniosku do programu RYŚ.Czy ktoś jest mi w stanie pomóc bo chciałbym wykonać modernizację kotłowni w domu jednorodzinnym. kumpelrd@wp.pl
 • Alicja Nowak, 2016-02-29 11:37:36

  Jakie są koszty oceny energetycznej stałe? czy zależne od stawki osoby dokonującej oceny?
 • dotacja.info, 2015-12-20 12:06:12

  Do Aleksandra Pytalska: Aktualne informacje o programie RYŚ można uzyskać na stronie dotacja.info. Zostały już ogłoszone nabory dla banków i WFOŚiGW, które są beneficjentami środków z NFOŚiGW. Beneficjentami końcowymi będą jednak właściciele domów jednorodzinnych. Wnioski będzie można składać w 1 kw.... 2016. Będzie to nabór ciągły, zapewne do wykorzystania środków. Formularza wniosku jeszcze nie ma ale już można się zapoznać z wzorem oceny energetycznej i umawiać się na taką ocenę.  rozwiń