PARTNER PORTALU
  • BGK

NFOŚiGW przekaże 21,6 mln zł na trzy parki o symbolice historycznej w Warszawie

  • pt    22 listopada 2017 - 13:15
NFOŚiGW przekaże 21,6 mln zł na trzy parki o symbolice historycznej w Warszawie
Podpisanie umowy (fot.nfosigw)

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, Park Akcji „Burza” wokół Kopca Powstania Warszawskiego oraz Fort V Włochy - to trzy parki w Warszawie, które zostaną odnowione i rozbudowane dzięki wsparciu z Unii Europejskiej.
• Celem projektu jest zahamowanie spadku powierzchni terenów zieleni w Warszawie.

• Urządzanie parków na ponad 25 hektarach rozpocznie się w październiku przyszłego roku i potrwa do 2022 r. dzięki zawartej 22 listopada br. umowie między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

• Udostępni on 21,6 mln zł. W sumie przedsięwzięcia będą kosztować 28,8 mln zł.

- Finansowanie przez Narodowy Fundusz trzech warszawskich parków jest bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia ich rewitalizacji, budowy lub rozbudowy, dla wypoczynku i rekreacji mieszkańców stolicy. To przedsięwzięcie ma również ogromne znaczenie w sferze patriotycznej, gdyż jest wyrazem dbałości o miejsca poświęcone pamięci historycznej, a zwłaszcza szacunku wobec bohaterów poległych w walce o to, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce - powiedział Roman Wójcik, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.

Wsparciem będą objęte trzy obszary – na terenie dzielnic: Ursynów, Mokotów i Włochy – o symbolice związanej z historią Polski i Warszawy.

W dzielnicy Ursynów zagospodarowany zostanie Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK o powierzchni 10,5 ha. Obecnie jest to teren zieleni nieuporządkowanej, użytkowany głównie przez miłośników sportów ekstremalnych, a duża jego część pokryta jest odpadami.

 Unijne pieniądze pozwolą m.in. na oczyszczenie parku, budowę ścieżek spacerowych, biegowych i rowerowej oraz centralnej alei spacerowej (o długości ok. 1000 m wraz z oświetleniem parkowym).

 Przewidziany jest także montaż urządzeń i form małej architektury (place zabaw dla dzieci małych i dużych, kosze i ławki, stoły i urządzenia do gier) i założenie ok. 6 ha trawników. Zasadzonych zostanie także ok. 300 drzew i ok. 5000 m2 krzewów.

W dzielnicy Mokotów planuje się zagospodarowanie terenu wokół Kopca Powstania Warszawskiego. Chodzi o Park Akcji „Burza” o powierzchni 8,1 ha. Ma to być miejsce szczególne ze względu na jego symbolikę – miejsce pamięci, pomnik ku czci ludzi walczących w Powstaniu Warszawskim. Jak podkreśla NFOŚiGW – „jest on bowiem usypany z gruzów zburzonej Warszawy zmieszanej z prochami poległych Powstańców”.

Zaplanowano m.in. wymianę ziemię na urodzajną, zabezpieczenie nasadzeń na skarpach przed osuwaniem i erozją, zakładanie trawników, muraw i runa leśnego (także na stokach) oraz krzewów (w tym o owocach jadalnych dla ptaków).

Przewiduje się także pozostawienie południowo-wschodniej części parku jako terenu ochronnego dla ptaków (bez ingerencji człowieka).

Dzielnica Włochy doczeka się utworzenia zorganizowanego, zielonego terenu rekreacyjno-wypoczynkowego na obszarze Fortu V Włochy o powierzchni 6,8 ha.

Zapanowano m.in. budowę ścieżek dydaktycznych o tematyce przyrodniczej, ekologicznej i historycznej.

Podpisana 22 listopada umowa na dofinansowanie rewitalizacji trzech parków, to już druga unijna dotacja dla Warszawy na taki cel. Wcześniej, w kwietniu br. Fundusz zadeklarował pomoc – 16 mln zł z Unii Europejskiej – na projekt o wartości 23 mln zł, w wyniku którego warszawskie parki: Żeromskiego, Pole Mokotowskie i Ogrody Kosmosu uporządkują swoje tereny zielone i wzbogacą się o nowe elementy rekreacyjne. Prace na obszarze ok. 75 ha będą trwały do 2020 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.