PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie dbają o śmieci

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 czerwca 2010 - 06:29
Nie dbają o śmieci

Gminy nie radzą sobie z organizacją wywozu śmieci, a segregacja to często mgliste marzenia. Za tę nieporadność Unia Europejska może ukarać Polskę finansowo – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.
NIK sprawdzała, jak przebiega gospodarowanie odpadami. Dzikie wysypiska wykryła w 22 na 24 skontrolowane gminy. Gminy nie organizują również powszechnego wywozu odpadów, mimo że zgodnie z założeniami Krajowego planu gospodarki odpadami 2010 powinny to zrobić do końca 2007 r. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Aż 70 proc. sprawdzonych gmin nie objęło wszystkich mieszkańców zorganizowanym wywozem śmieci. Kontrola wykazała też, że tylko w 40 proc. gmin zapewniono ludziom możliwość segregacji śmieci i unieszkodliwiania odpadów biodegradowalnych inaczej niż przez wywożenie ich na ogólne wysypiska. Zaledwie w 10 z 24 skontrolowanych gmin odpady przekazywano do recyklingu.

Gminy nie potrafią także skontrolować, czy wszyscy mieszkańcy podpisali umowy na wywóz śmieci. Tylko w 15 kontrolowanych gminach monitorowały to straże gminne.

W urzędach nie ma baz danych dotyczących masy odebranych i zagospodarowanych na ich terenie śmieci, a w dokumentacji panuje straszny bałagan. UE może nas za to ukarać finansowo – nawet kwotą 200 tys. euro za każdy dzień zwłoki w zmierzaniu do cywilizacyjnych standardów – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology -, 2010-06-29 20:30:29

    Pewnie skonczy sie na spalarni, bo najprosciej !! Spalanie i owszem, ale dlaczego tylko ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej ...czy biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. Sa Firmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firma ta oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac np. Krakow ma ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń