PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie powiększą Białowieskiego Parku Narodowego

  • PAP    25 lipca 2012 - 19:15
Nie powiększą Białowieskiego Parku Narodowego

Ministerstwo Środowiska na razie nie planuje powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego - poinformował w środę wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski.
Jak powiedział Zaleski, na środowym posiedzeniu Sejmowej komisji środowiska, minister środowiska nie występuje "dzisiaj" z projektem poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego, ponieważ próby jego poszerzenia podejmowane przez poprzednich ministrów środowiska "spełzły na niczym".

Czytaj też: Zmiana sposobu wyznaczania granic parków narodowych poparta przez rząd

"Teraz czekamy na dalszy rozwój wydarzeń, na dalsze prace parlamentu (ws. obywatelskiego projektu ws. parków narodowych - PAP) i zobaczymy w jakim kierunku one pójdą" - dodał.

Przypomniał, że obywatelski projekt ma wsparcie rządu. W styczniu br. Sejm skierował projekt ustawy do prac w podkomisji. Projekt m.in. pozbawia samorządy możliwości blokowania zmian granic parków narodowych. Autorom projektu chodziło głównie o możliwość powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego.

Według obowiązującej ustawy o ochronie przyrody zamiana granic parku czy też jego utworzenie wymaga "uzgodnienia" z odpowiednimi samorządami.

W obywatelskim projekcie mowa jest tylko o "zaopiniowaniu" projektu rozporządzenia ws. parku przez samorząd, Państwową Radę Ochrony Przyrody oraz zainteresowane organizacje pozarządowe.

Przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej ds. tego projektu poseł PO Arkadiusz Litwiński poinformował w środę, że podkomisja powinna zakończyć prace na projektem ustawy we wrześniu.

<!-- pagebreak //-->

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji środowiska prof. Jan Szyszko (PiS), wskazał na możliwość degradacji "cennych" gatunków zwierząt, które zamieszkują tereny, o które miałby się poszerzyć np. Białowieski Parku Narodowym.

Ocenił, że na obszarze nieobjętym parkiem narodowym żyją "cenne" gatunki roślin i zwierząt, które właśnie dzięki działalności ludzkiej, np. prowadzenia wyrębów lasów mogą tam występować. Dlatego - jego zdaniem - konieczna jest inwentaryzacja chronionych gatunków.

"Każdy park, który tworzymy służy ochronie przyrody, tworzona jest też odpowiednia inwentaryzacja, bo takie jest prawo" - odpowiedział Zaleski.

Wiceminister przedstawił posłom także informację nt. funkcjonowania parków narodowych po zmianach ustawy o ochronie przyrody. Według nowego prawa od 1 stycznia 2012 r. parki narodowe stały się osobami prawnymi. Prowadzą m.in. samodzielną gospodarkę finansową.

Jak podkreślił, z powodu krótkiego czasu jaki upłynął od momentu wejścia w życie nowych przepisów, nie jest możliwe dokonanie oceny wprowadzonych zmian. Zaznaczył, że parki nie mają nowych zadań, ponieważ wynikają one z ustawy o ochronie przyrody.

"Zmieniły się możliwości działania, jakie parki mają przez to, że w pewnym stopniu uelastyczniono sposób zarządzania finansami parków" - powiedział.

Ocenił, że nowe przepisy na pewno wpłynęły na aktywność dyrektorów parków narodowych w zdobywaniu funduszy unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • PolPat, 2012-07-26 11:24:38

    Wyciąć w cholerę całą tą Puszczę i przerobić na parking samochodowy i stacje beznzynowe. Podobnie należy postąpić z Tatrami i bezsensownym z punktu widzenia ekonomi akwenem bałtyckim. Ludzie nie mają gdzie parkować ani stawiać domów, a tu jakieś góry, jakieś puszcze, jakieś morza zajmują użytkowe t...ereny. Jest skandalem, że państwo polskie pozwala sobie na marnowanie tylu bezcennych dewelopersko działek. Weźcie sie do roboty w tym sejmie: BETON I ASFALT OD BAŁTYKU DO PACYFIKU!  rozwiń