PARTNER PORTALU
  • BGK

Nieaktualne rozporządzenie. Polskim uzdrowiskom grozi utrata pieniędzy i miejsc pracy

  • Bartosz Dyląg    4 lipca 2016 - 07:44
Nieaktualne rozporządzenie. Polskim uzdrowiskom grozi utrata pieniędzy i miejsc pracy
Park zdrojowy w Polanicy. Fot. wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl

• W Polsce jest dziś 45 uzdrowisk, a o nadanie takiego statusu stara się kolejnych 10 miejscowości.
• Największym problemem jest dla nich spełnienie norm technicznych, dotyczących jakości środowiska, a szczególnie stanu czystości powietrza.
• Chodzi m.in. o nieaktualne rozporządzenie ministra zdrowia.
• Znowelizowana powinna zostać ustawa uzdrowiskowa, gminy uzdrowiskowe powinny mieć więcej możliwości prorozwojowych.
Po co gminom uzdrowiska? Dają one m.in. prestiż, są naturalną promocją gminy. Dają także prawną możliwość ochrony naturalnych walorów uzdrowiskowych i środowiskowych, lepszą dbałość o jakość przestrzeni publicznej, a także prawo kontraktowania z NFZ leczniczych usług uzdrowiskowych.

Uzdrowisko to także pieniądze, m.in. wpływy z opłaty i dotacji uzdrowiskowych. W roku 2015 przyniosły one wszystkim gminom uzdrowiskowym 108 mln zł.

Uzdrowiska stając się wielofunkcyjnymi centrami zdrowia, turystyki, rekreacji, sportu i kultury, są doskonałymi stymulatorami lokalnego i regionalnego rozwoju gospodarczego. Szacuje się, że w przemyśle 1 miejsce pracy daje 1 miejsce pracy w otoczeniu. W turystyce 1 miejsce pracy daje 3 miejsca pracy w otoczeniu. W uzdrowisku 1 miejsce pracy daje aż 5 miejsc pracy w otoczeniu. To posady m.in. w gastronomii, handlu i usługach.

– Uzdrowisko w Kołobrzegu to miejsca pracy i pieniądze. Właściciele bazy uzdrowiskowej dbają o nią, a Polacy mają szansę podreperować swoje zdrowie w polskim uzdrowisku – wyjaśnia prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Będą nowe uzdrowiska

W Polsce jest dziś 45 uzdrowisk, a o nadanie takiego statusu stara się kolejnych 10 miejscowości. Muszą udowodnić między innymi, że posiada się naturalne surowce lecznicze i sprzyjający klimat. Najbliżej do otrzymania statusu uzdrowiska mają Frombork, Latoszyn, Czarny Dunajec, Miłomłyn i Lidzbark Warmiński, które już posiadają status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Do grona krajowych uzdrowisk aspirowały do niedawna Skierniewice, jednak po zmianie władzy w ostatnich wyborach samorządowych miasto jednoznacznie zrezygnowało z tego kierunku rozwoju.

– Jesteśmy świadomi wartości drzemiącej w zasobach termalnych, jednak według prezydenta Krzysztofa Jażdżyka, potencjał ten można wykorzystać w inny sposób, niezwiązany bezpośrednio z tworzeniem w mieście uzdrowiska – podkreśla Przemysław Rybicki, rzecznik prasowy UM Skierniewice.

Jak wyjaśnia Przemysław Rybicki, inicjatywa promowana przez poprzednich włodarzy, dość mocno ograniczyłaby pozostałe gałęzie rozwoju miasta. Chodzi głównie o Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną w tym mieście.

– Obecnie trwają prace, które mają pozwolić na zamknięcie rozpoczętych w poprzedniej kadencji procedur – dodaje Rybicki.

Jan Golba, burmistrz Muszyny i prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, uważa, że w Polsce jest zapotrzebowanie na nowe uzdrowiska.

– Polska, kraj prawie 40-milionowy, ma 45 uzdrowisk. Niemcy, kraj prawie 80-milionowy, mają 350 uzdrowisk. W Polsce przed II wojną światową było ponad 240 uzdrowisk, leczyło się ogromne rzesze rodaków, zdecydowanie więcej niż dzisiaj.

Golba zwraca uwagę, że w większości uzdrowisk zlokalizowanych w innych krajach europejskich kładzie się nacisk na przywrócenie równowagi psychofizycznej, tak jest m.in. we Włoszech, Francji, Czechach czy Słowacji. – Ta filozofia u nas trochę została zachwiana, ale poza leczeniem opartym na naturalnych surowcach leczniczych, rozwija się u nas druga część, związana z welness i spa. Jest na to olbrzymie zapotrzebowanie, bo coraz więcej osób chce przyjechać, odpocząć, zrehabilitować się – zauważa Jan Golba.

Ustawa uzdrowiskowa do nowelizacji×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.