PARTNER PORTALU
  • BGK

Niemieckie firmy komunalne inwestują w OZE

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    6 kwietnia 2010 - 18:19
Niemieckie firmy komunalne inwestują w OZE

RWE Innogy wraz z 26 niemieckimi samorządowymi przedsiębiorstwami komunalnymi podpisało umowę w sprawie utworzenia konsorcjum Green GECCO. Celem powstałej spółki będzie opracowanie i realizacja projektów z zakresu produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
W ramach Green GECCO realizowane będą zarówno projekty niemieckie jak i europejskie z zakresu energetyki wiatrowej, biomasy, energii geotermalnej i wodnej, biogazu, a także energetyki solarnej.

Pierwszy wspólny projekt rozpocznie się jesienią tego roku i będzie to budowa lądowej farmy wiatrowej o mocy 20 MW w północnej Szkocji. Planowo obiekt ma zostać uruchomiony w 2011 roku.

Łącznie spółka planuje zainwestować w wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej ze źródeł odnawialnych około miliarda euro do 2020 roku.

Głównym celem projektów Green GECCO jest redukcja emisji dwutlenku węgla poprzez rozwój „zielonej” energii oraz zapewnienie, a następnie utrzymanie bezpieczeństwa dostaw energii w Europie.

W Green GECCO 51 proc. udziałów przypada na RWE Innogy, a pozostałe 49 proc. należy do 26 niemieckich samorządowych przedsiębiorstw komunalnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jacekscheibe@op.pl, 2010-04-06 18:45:14

    Jest już dostępna tania, energooszczędna polska technologia przetworzenia odpadów, w tym odpadów komunalnych, osadów ściekowych, skratek oraz organicznych, np. odpadów poubojowych na produkty rynkowe, np. nawozy organiczno-mineralne, które posiadają tzw. dopuszczenie nawozowe. Technologia ma też za...stosowanie w zagospodarowaniu pofermentu po procesach biogazowania, a także pozwala na wyprodukowanie biometanu o parametrach zbliżonych do czystego gazu ziemnego (metanu).  rozwiń