PARTNER PORTALU
  • BGK

Niewielka gmina stawia na solary

  • AW    9 września 2013 - 12:00
Niewielka gmina stawia na solary

Na blisko 60 procent budynków w gminie Księżpol pojawią się kolektory słoneczne. Właśnie ruszyła ich instalacja. Część mieszkańców gminy z darmowego podgrzewania wody będzie mogła skorzystać jeszcze przed zimą.
Księżpol to niewielka gmina położona w województwie lubelskim licząca niecałe siedem tysięcy mieszkańców. Większość z nich będzie korzystała z odnawialnych źródeł energii do podgrzewania wody. Jest to możliwe dzięki projektowi „Poprawa warunków środowiskowych gminy Księżpol wskutek wykorzystania energii słonecznej".

- W sumie zostanie zamontowanych 2570 sztuk najefektywniejszych kolektorów Watt 4020S - mówi Kamil Jeziorko specjalista firmy Watt, producent kolektorów słonecznych. - Zamawiający określił bardzo wysokie wymagania co do wydajności i jakości kolektorów, a także biorąc pod uwagę potrzeby projektu postawił wymóg 15 letniej gwarancji. Wybrany model kolektora jak najbardziej spełnia te wymagania.

Część urządzeń pojawi się na 16 budynkach użyteczności publicznej w tym przedszkolu, świetlicy gminnej, szkołach i remizach ochotniczych straży pożarnych. Do tej pory woda była tam podgrzewana przez nieekologicznie spalanie węgla lub drogi gaz, czy energię elektryczną.

- Teraz się to zmieni - mówi Kamil Jeziorko. - Energia słoneczna jest bezpłatna, co przełoży się na zmniejszenie wydatków.

Mniej wydadzą również mieszkańcy, którzy postanowili skorzystać z projektu i zamontować urządzenia na dachach swoich domów. W sumie kolektory Watt pojawią się na 992 budynkach w Księżpolu.

- Inicjatywa pozyskiwania ekologicznej energii wyszła ode mnie i wójtów okolicznych gmin - dodaje Lech Rębacz, wójt gminy Księżpol. - Okazała się trafiona i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Z projektu skorzysta blisko cztery tysiące mieszkańców. Połowa kolektorów zostanie zamontowane jeszcze w tym roku, druga w 2014.

Projekt wart jest 13 milionów złotych. Ponad 85 procent kosztów inwestycji pokryje Unia Europejska.

- Solary to nie tylko zmniejszenie wydatków w domowym budżecie, ale również czyste powietrze i dbanie o środowisko. Budujące jest to, że świadomość społeczeństwa dotycząca ekologii i odnawialnych źródeł energii wzrasta - podsumowuje Kamil Jeziorko.

Czytaj też: Nie zgadzają się na różne dopłaty do solarów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.