PARTNER PORTALU
  • BGK

Niezła maszyna do odpadów

  • PAP    18 marca 2011 - 11:27
Niezła maszyna do odpadów

Nowoczesne urządzenie automatycznie segregujące odpady ruszy wkrótce w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” w Prażuchach Nowych.
Maszyna rozpoznaje rodzaj materiału i kolor, dzięki czemu na składowiska trafi mniej odpadów. Sorter optoelektroniczny kosztował 590 tys. euro.

Inwestorem był Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Kaliszu, który jest właścicielem zakładu. Inwestycję sfinansowano w 70 proc. ze środków unijnych.

Sorter segreguje odpady szybko i wydajnie, zastępuje przy tym ludzi. Wybiera śmieci, które mogą być przetwarzane. Urządzenie rozpoznaje rodzaj materiału i kolor, dzięki czemu na składowiska trafia mniej odpadów.

Zakład oddano do użytku w 2006 r., jego budowa kosztowała ok. 19 mln euro, w tym udział dotacji z UE wyniósł 11,6 mln euro (69 proc. kosztów). Związek Komunalny skupia 20 samorządów z województwa wielkopolskiego i łódzkiego.

System selektywnej zbiórki odpadów w Prażuchach jest jednym z największych w regionie i kraju, obejmuje ok. 320 tys. mieszkańców. Rocznie przerabia 70 tys. ton odpadów, docelowo ich ilość wzrośnie do 100 tys. ton.

Dzięki niemu zamknięto 13 eksploatowanych składowisk, a tereny, które zajmowały są rekultywowane.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)