PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK w maju opublikuje nowy raport nt. smogu w Polsce

  • PAP/JS    21 marca 2018 - 18:35
NIK w maju opublikuje nowy raport nt. smogu w Polsce
Najwyższa Izba Kontroli wraz Europejskim Trybunałem Obrachunkowym przeprowadziły kontrolę jakości powietrza w 15 krajach UE (fot. pixabay.com)

Najwyższa Izba Kontroli wraz Europejskim Trybunałem Obrachunkowym przeprowadziły kontrolę jakości powietrza w 15 krajach UE, w maju ma zostać opublikowany raport dot. Polski, a w czerwcu dot. całej piętnastki - poinformował prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
Kwiatkowski po południu brał udział w panelu dyskusyjnym "Czym oddychamy? Jak wygrać walkę ze smogiem?", zorganizowanym przez Fundację Przyjazny Kraj. W wydarzeniu brał udział także rządowy pełnomocnik ds. programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny.

Prezes NIK poinformował, że najnowszy raport dotyczący problemu smogu w Polsce ma zostać opublikowany w maju. "Miesiąc później powstanie zbiorczy dokument podsumowujący sytuację w 15 krajach europejskich" - dodał.

Kwiatkowski poinformował ponadto, że wystąpienia pokontrolne zostały już wysłane do trzech ministerstw - środowiska, energii i przedsiębiorczości. Dodał, że jeden resort otrzymał ocenę pozytywną, drugi negatywną, a trzeci opisową. Kwiatkowski nie chciał ujawnić, które ministerstwo otrzymało jaką ocenę, lecz naprowadził, iż "najłatwiej dostać pozytywną ocenę jak się najkrócej daną problematyką zajmuje".

"Nasz raport będzie taką mapą drogową do podejmowania trudnych decyzji, ponieważ pokaże nie tylko kraje, które dalej mają problem ze smogiem, ale także kraje, które sobie z nim poradziły i jakie decyzje i w jakim czasie były w tych krajach podejmowane" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-03-22 10:38:40

    Wszak raporty to nasza specjalność światowa! Inni zamawiają ekspertyzy i działają, ale odmóżdżeni przez telewizję Polacy nie potrafią wdrożyć prostych rzeczy! A raport na pewno im w tym pomoże? Zamiast obligatoryjnie nakazać spółkom miejskim odpowiedzialnym za ogrzewanie podłączanie starych kamienic... do systemu, ograniczenie ruchu aut w centrach miast, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji we wszystkich metropoliach, 100% dopłaty do wymiany pieców! Przynajmniej tych kilka zaleceń po 2 -3 latach przyniosło by oczekiwany skutek! Ale będzie kolejny raport, dyskusja, potem narada, potem obradować będzie nad tym komitet, potem ministerstwo itp. Ech Polacy, gdzie Wasza energia i wola!  rozwiń