PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK: za smog jest odpowiedzialny węgiel

  • bad    29 grudnia 2014 - 16:57
NIK: za smog jest odpowiedzialny węgiel

Fot. Pixbay

Kraków i Nowy Sącz są w czołówce polskich miast, w których przekraczane są limity zanieczyszczeń powietrza. Naczelna Izba Kontroli opublikowała raport po kontroli dotyczącej problemu ochrony powietrza w najbardziej zanieczyszczonych miejscach w kraju.
Kontrole przeprowadzono w pięciu województwach - małopolskim, mazowieckim, opolskim, śląskim i pomorskim. Najgorzej w Polsce wypadły Kraków, w którym limity przekroczone były przez 150 dni w roku, oraz Nowy Sącz - 126 dni.

W swoim raporcie NIK potwierdza, że największym problemem dla jakości powietrza w Polsce jest zbyt duże stężenie pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) oraz benzo(a)pirenu (B(a)P). Wysokie stężenie pyłu zawieszonego powoduje i pogłębia choroby płuc i układu krążenia. Z kolei benzo(a)piren jest związkiem silnie rakotwórczym. W 2013 r. najwyższe stężenie B(a)P odnotowano w Nowym Sączu - limity przekroczone jedenastokrotnie. Z kolei w czterech miastach (Kraków, Nowy Sącz, Katowice i Dąbrowa Górnicza) przekroczone zostało średnioroczne stężenie PM10.

Czytaj też: Zanieczyszczenie powietrza generuje koszty związane z ochroną zdrowia, absencją w pracy i zgonami

Z raportu NIK wynika również, że w latach 2009-2012 główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 (od 82 proc. do 92,8 proc.) była tzw. niska emisja, pochodząca z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób. Pozostałe przyczyny to zanieczyszczenia komunikacyjne (od 5,4 do 7 proc.) i przemysłowe (od 1,8 do 9 proc.).

Czytaj też: NIK: ratownictwo medyczne w Małopolsce zorganizowane dobrze

NIK zauważyła, że tylko sejmik województwa małopolskiego - jako pierwszy i jedyny w kraju - skorzystał z przysługujących mu uprawnień i wprowadził ograniczenia dotyczące rodzajów paliw, których można używać na obszarze Krakowa do ogrzewania domów i mieszkań. NIK podaje również województwo małopolskie jako przykład dobrego przygotowania Programu ochrony powietrza.

Ogólne wnioski z kontroli NIK nie są optymistyczne – mimo że miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie. Za niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnej dyrektywie Polska może otrzymać nawet 4 mld zł kary.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Municypalny, 2015-01-20 20:10:28

    Za smog jest odpowiedzialne niedorozwinięcie miast, które nie buduje sieci ciepłowniczych do których są podłączone w miastach zachodniej Europy niemal wszystki posesje...
  • KRAKOWIANKA z centrum Krk, 2014-12-30 16:31:48

    Za smog w Krakowie jest odpowiedzialne GŁÓWNIE złe przewietrzanie miasta od spalin z pieców węglowych i spalin z samochodów. W Centrum Krakowa każde podwórko jest już zabudowywane (bo tania inwestycja - media są pod ręką), znikają tereny zielone, w godzinach szczytu tworzą się kilometrowe kolejki sa...mochodów utykających w korkach. Przykład: kwartał ulic: Piłsudskiego - Straszewskiego - Zwierzyniecka - Retoryka. W godzinach szczytu ulica Retoryka jest zatkana, w obie strony, przez kierowców unikających korka (większego) na alei Krasińskiego. Po wykluczeniu opalania węglem nadal będziemy żyć w smogu!!  rozwiń