PARTNER PORTALU
  • BGK

Niska emisja, Białystok: Miasto dofinansuje wymianę pieca i kolektory słoneczne

  • MN    3 lutego 2017 - 15:51
Niska emisja, Białystok: Miasto dofinansuje wymianę pieca i kolektory słoneczne
Deklaracje przystąpienia do projektu można składać od 6 do 14 lutego. (fot. pixabay.com)

• Białostoczanie mają szansę na wymianę pieca węglowego na gazowy lub zainstalowanie kolektora słonecznego za mniejszą cenę.

• Mieszkańcy stolicy Podlasia będą mogli od poniedziałku (6 lutego) składać deklaracje przystąpienia do projektu na dofinansowania.

• Dotacje przyznawane są w ramach projektu „Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku”.
Miasto Białystok dofinansuje wymianę pieców węglowych na gazowe albo instalację kolektorów słonecznych w prywatnych domach zlokalizowanych na terenie miasta. Chodzi o poszerzenie dotychczasowych działań służących ochronie powietrza, dlatego został przygotowany projekt „Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku”.

– Chcemy finansowo pomóc mieszkańcom w wymianie starych, nieekologicznych pieców lub palenisk węglowych i zastąpieniu ich nowoczesnymi piecami gazowymi – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Podejmujemy różne działania, aby jakość powietrza w naszym mieście była jak najlepsza.

Czytaj też: Dopłaty do wymiany pieców: Cała nadzieja w gminach

W ramach projektu do 2019 roku Białystok planuje objąć dofinansowaniem 450 gospodarstw domowych. Zamierza kupić i zamontować w prywatnych domach 225 kotłów gazowych oraz 225 kolektorów słonecznych. Koszt projektu jest szacowany na 8 mln zł, z czego blisko 7 mln zł ma stanowić dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wkład własny mieszkańca ma wynosić 15 proc. kosztów instalacji nowego pieca lub kolektora (w zależności od rodzaju instalacji kwota powinna wynieść od 2,1 tys. zł do 3 tys. zł).

Czytaj też: Morawiecki zapewnia: Poważnie traktujemy problem smogu

Jak tłumaczą białostoccy urzędnicy, największą szansę w projekcie mają właściciele najstarszych i najbardziej zużytych urządzeń grzewczych, zlokalizowanych na terenie miasta. W przypadku równej liczby punktów stosowane będą kryteria społeczno-ekonomiczne. Pod uwagę będą brane gospodarstwa domowe, które tworzą rodziny wielodzietne, zastępcze, osoby niepełnosprawne lub pobierające świadczenia rodzinne. Pierwsze instalacje planowane są jeszcze w tym roku.

Mieszkańcy zainteresowani udziałem w tym przedsięwzięciu będą mogli składać deklaracje przystąpienia do projektu od 6 do 14 lutego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.