PARTNER PORTALU
  • BGK

Niska emisja: Gliwice udzielają dofinansowania na wymianę pieca

  • 24gliwice.pl    16 stycznia 2017 - 10:55
Niska emisja: Gliwice udzielają dofinansowania na wymianę pieca
Miasto dołoży do nowego pieca. Można zaoszczędzić nawet 8 tysięcy. (fot. 24gliwice.pl)

• Do 4 tysięcy, a w niektórych przypadkach nawet do 8 tysięcy zł można dostać w gliwickim magistracie za wymianę „kopciucha” na ekologiczny piec nowej generacji.
• Wnioski w urzędzie przyjmowane są na bieżąco, kto nie „załapał” się na refinansowanie w 2016, może się o to starać w tym roku.
W ubiegłym roku takich wniosków od mieszkańców wpłynęło 236, rok wcześniej przyznano 255 dotacji. Dokumenty można składać przez cały rok, osobiście w Urzędzie, przez biuro podawcze, można też wypełnić i przesłać wniosek drogą elektroniczną. Niestety, dotacji nie udziela się na przyszły zakup pieca – w momencie starania się o dofinansowanie urządzenie musi być już kupione.

– Większość wniosków, o ile są kompletne, rozpatrujemy pozytywnie. Dotujemy zakup pieców, które były nabyte w 2016, bądź zostaną kupione w 2017 roku, oczywiście na podstawie dowodu zakupu – powiedziała Joanna Wasilewska, z Wydziału Środowiska UM Gliwice.

Za wymianę pieca na ekologiczny, Urząd zrefunduje 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych do wysokości 4000 zł. Jeżeli jednak w przeciągu ostatnich 4 lat w budynku dokonano termomodernizacji, można otrzymać do 100% zwrotu nakładów, do progu 8000 zł.

Ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe? Co wybrać w miejsce pieca węglowego?

Najwygodniejsze jest oczywiście ogrzewanie zasilane z miejskiej sieci ciepłowniczej, ale nie w każdej części miasta jest to możliwe. Gliwice podzielone są na 6 rejonów grzewczych zasilanych przez elektrownię PEC Gliwice. Dokładny podział na dzielnice znajduje się tu.

Szobiszowice, Zatorze, Żerniki – tam miejskiej sieci grzewczej miejscami nie ma, jest natomiast wiele domów jednorodzinnych i kamienic, mnóstwo indywidualnych kominów i pieców, w których można palić – często byle czym. Kiedyś ludzie uciekali z Centrum na obrzeża miasta aby mieć ciszę, spokój i świeże, wolne od spalin samochodowych powietrze. Teraz przeżycie zimy na peryferiach to niezły wyczyn, szczególnie przy takich warunkach pogodowych, jakie ostatnio panowały w całym kraju.

Czym zatem palić bezpiecznie?

Ogrzewanie gazowe jest stosunkowo drogie. W porównaniu ze śmieciami, które jak wiadomo powstają w naszych domach za darmo, kosztuje majątek. Jednak powoduje dosyć niewielką emisję spalin, które składają się w głównej mierze z pary wodnej i dwutlenku węgla. Zaletą takiego rozwiązania jest dodatkowo fakt, że pomieszczenia mogą być ogrzewane cały czas, kiedy domownicy są w pracy, w szkole etc. Nie wracają wtedy do lodowatego mieszkania, w którym ciepło zrobi się dopiero po 2 godzinach od rozpalenia w piecu.

A ile kosztuje kocioł gazowy do centralnego ogrzewania? Na stronie internetowej jednego z ogólnopolskich marketów budowlanych ceny zaczynają się od około 3500 zł. Aby go zainstalować, najpierw musi być wykonany projekt przebudowy, który wymaga zatwierdzenia przez Urząd Miasta. Do tego dochodzi koszt wkładu kominowego, przebudowa instalacji gazowej oraz doprowadzającej wodę do pieca i rozprowadzającej ciepło po kaloryferach, o ile tych ostatnich też nie trzeba wymienić. Szacowany koszt takiej inwestycji to 9-10 tys zł. Koszt gazu za cały okres grzewczy w przypadku domu o powierzchni 100 m2 to około 2,5 do 3 tysięcy – oczywiście wszystko zależy od temperatury panującej na zewnątrz i tej pożądanej wewnątrz.×
KOMENTARZE (2)

  • lechu, 2018-01-19 15:19:44

    przeszedłem z ogrzewania węglem na ogrzewanie prądem elektr.w mieszkaniu kamienicznym w gliwicach .Czy miasto Gliwice pomaga takim osobom przez dofinansowanie do opłat za prąd które są niestety wysokie.
  • Johnny, 2017-01-16 17:30:59

    Zapomnieli dodać że dofinansowanie dotyczy tylko lokali mieszkalnych