PARTNER PORTALU
  • BGK

Niska emisja groźna dla zdrowia

  • Rynekzdrowia.pl    25 kwietnia 2015 - 09:15
Niska emisja groźna dla zdrowia

fot.fotolia

Rosnąca liczba udarów mózgu, zawałów serca, zaostrzeń astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a nawet nowotworów płuc to, jak tłumaczą specjaliści, efekt wzrastającego zanieczyszczenia powietrza.
Zdaniem specjalistów największe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego stanowi zanieczyszczenie powietrza pyłem. Polska, pod tym względem znajduje się w niechlubnej europejskiej czołówce.

- Jesteśmy na drugim miejscu w Europie, tuż za Bułgarią, jeśli chodzi o stopień zanieczyszczenia pyłowego. Podobna sytuacja dotyczy benzo(a)pirenu gdzie Polska zdecydowanie dominuje, w ujęciu negatywnym, nad innymi krajami UE - zaznaczył dr inż Artur Badyda, które wspólnie z dr Jamesem Grelierem oraz dr Piotrem Dąbrowickim z Wojskowego Instytutu Medycznego badają wpływ zanieczyszczeń powietrza w 11 polskich aglomeracjach na obciążenie wybranymi chorobami układu oddechowego i układu krążenia.

- Wyniki wskazują, że średnioroczne stężenia pyłów w naszych aglomeracjach wahały się pomiędzy 14 mikrogramów do ponad 50 mikrogramów na metr sześcienny. Jedną z najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji w Europie jest aglomeracja krakowska i tutaj są bardzo wyraźne przekroczenia. Tymczasem rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że stężenie pyłów nie powinno przekroczyć 10 mikrogramów na metr sześcienny. Polskie aglomeracje są bardzo daleko od tej rekomendacji - wyjaśnił dr Badyda.

Na schorzenia spowodowane zanieczyszczeniami powietrza szczególnie narażeni są mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. Jak ostrzegają eksperci z powodu życia w zanieczyszczonym powietrzu każdego roku umiera 7 mln ludzi. Jeśli nic z tym nie zrobimy, skala problemu będzie narastać.

Cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • obserwator, 2015-04-27 20:44:30

    no a w Zabrzu,które jest najbrudniejszym miastem w Europie- wycina się masowo drzewa.Fajnie,niech staruchy - zwane eufemistycznie seniorami- szybko usuną sie z tego świata.Na świecie dopieszcza się każde drzewo - lepiej zmienić plany inwestycyjne niż wyciąć drzewo. Niemcy,dawni - a może i obecni- wł...aściciele Sląska pozostawili przemyślane oazy zieleni nawet na terenach eksploatowanych kopalń i hut /patrz piękne platany na terenie kopalni,szyby górnicze w pięknym otoczeniu lasu.Tak było ...a teraz - wyciąć i na drewno kominkowe dla wybranych.  rozwiń