Niska emisja groźna dla zdrowia

Rosnąca liczba udarów mózgu, zawałów serca, zaostrzeń astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a nawet nowotworów płuc to, jak tłumaczą specjaliści, efekt wzrastającego zanieczyszczenia powietrza.
Niska emisja groźna dla zdrowia
fot.fotolia

Zdaniem specjalistów największe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego stanowi zanieczyszczenie powietrza pyłem. Polska, pod tym względem znajduje się w niechlubnej europejskiej czołówce.

- Jesteśmy na drugim miejscu w Europie, tuż za Bułgarią, jeśli chodzi o stopień zanieczyszczenia pyłowego. Podobna sytuacja dotyczy benzo(a)pirenu gdzie Polska zdecydowanie dominuje, w ujęciu negatywnym, nad innymi krajami UE - zaznaczył dr inż Artur Badyda, które wspólnie z dr Jamesem Grelierem oraz dr Piotrem Dąbrowickim z Wojskowego Instytutu Medycznego badają wpływ zanieczyszczeń powietrza w 11 polskich aglomeracjach na obciążenie wybranymi chorobami układu oddechowego i układu krążenia.

- Wyniki wskazują, że średnioroczne stężenia pyłów w naszych aglomeracjach wahały się pomiędzy 14 mikrogramów do ponad 50 mikrogramów na metr sześcienny. Jedną z najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji w Europie jest aglomeracja krakowska i tutaj są bardzo wyraźne przekroczenia. Tymczasem rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że stężenie pyłów nie powinno przekroczyć 10 mikrogramów na metr sześcienny. Polskie aglomeracje są bardzo daleko od tej rekomendacji - wyjaśnił dr Badyda.

Na schorzenia spowodowane zanieczyszczeniami powietrza szczególnie narażeni są mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. Jak ostrzegają eksperci z powodu życia w zanieczyszczonym powietrzu każdego roku umiera 7 mln ludzi. Jeśli nic z tym nie zrobimy, skala problemu będzie narastać.

Cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

no a w Zabrzu,które jest najbrudniejszym miastem w Europie- wycina się masowo drzewa.Fajnie,niech staruchy - zwane eufemistycznie seniorami- szybko usuną sie z tego świata.Na świecie dopieszcza się każde drzewo - lepiej zmienić plany inwestycyjne niż wyciąć drzewo. Niemcy,dawni - a może i obecni- wł...aściciele Sląska pozostawili przemyślane oazy zieleni nawet na terenach eksploatowanych kopalń i hut /patrz piękne platany na terenie kopalni,szyby górnicze w pięknym otoczeniu lasu.Tak było ...a teraz - wyciąć i na drewno kominkowe dla wybranych. rozwiń

obserwator, 2015-04-27 20:44:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE