PARTNER PORTALU
  • BGK

Niska emisja, ICLEI: Wrocław chce dołączyć do międzynarodowej organizacji

  • MN    10 lutego 2017 - 09:38
Niska emisja, ICLEI: Wrocław chce dołączyć do międzynarodowej organizacji
Wrocław chce poszerzyć wachlarz działań na rzecz polepszenia klimatu. (fot. wroclaw.pl)

• Wrocław chce przystąpić do międzynarodowej organizacji The International Council for Local Environmental Initiative (ICLEI).

• ICLEI kładzie m.in. na ochronę środowiska.

• Miasto przedłużyło też uczestnictwo w Porozumieniu Burmistrzów.
Wrocław chce przystąpić do organizacji ICLEI – poinformował wrocławski magistrat. Misją organizacji jest współtworzenie i wspieranie światowego ruchu samorządów lokalnych, działających wspólnie na rzecz osiągnięcia konkretnych zmian w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Szczególny nacisk ICLE kładzie m.in. na ochronę środowiska.

ICLEI (Międzynarodowa Rada na rzecz Lokalnych Inicjatyw Środowiskowych) powstała w 1990 roku. Zrzesza ponad 1500 samorządów z około 90 krajów z całego świata. W Polsce do ICLEI należą Katowice czy Warszawa.

Członkostwo w ICLEI to m.in. łatwiejszy dostęp do wiedzy eksperckiej i grup dyskusyjnych składających się z przedstawicieli wielu miast, a także wymiana najlepszych praktyk oraz wsparcie w działaniach na szczeblach międzynarodowym i krajowym.

ICLEI jest bezpośrednio zaangażowana w negocjacje nowego globalnego porozumienia klimatycznego. Skutecznie realizuje swoje zadania oraz cele, jest dobrze rozpoznawalna i wpływowa na wszystkich kontynentach.

Działania na rzecz klimatu

To nie jedyna inicjatywa Wrocławia na rzecz polepszenia środowiska. We wrześniu 2003 miasto przystąpiło do europejskiej organizacji miast Eurocities, a w październiku 2015 zostało sygnatariuszem zainicjowanego przez Michaela R. Bloomberga Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ Miast i Zmian Klimatycznych porozumienia Compact of Mayors.

W październiku 2016 Wrocław przystąpił do Porozumienia Burmistrzów na rzecz klimatu i energii. Porozumienie jest nazywane „największą na świecie inicjatywą władz miejskich dotyczącą energii i klimatu”, łączy tysiące przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, którzy dobrowolnie realizują na swoim terenie europejskie cele klimatyczne i energetyczne.

Ponad 50 polskich samorządów przystąpiło na początku do Porozumienia Burmistrzów. Niedawno pojawiła się możliwość przedłużenia uczestnictwa w porozumieniu do 2030 roku, ale na początku skorzystał z tego tylko Płock. Teraz również Wrocław zobowiązał się zredukować emisję CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 roku i wdrożyć zintegrowany program łagodzenia zmian klimatycznych i adaptacji do ich skutków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.