PARTNER PORTALU
  • BGK

Niska emisja, Kraków: Rekordowa liczba wniosków o wymianę pieców

  • MN    5 października 2016 - 15:56
Niska emisja, Kraków: Rekordowa liczba wniosków o wymianę pieców
Kraków walczy z niską emisją, mieszkańcy coraz chętniej dołączają do tej walki. (fot. wikipedia.org)

• Do końca września w Krakowie złożono ponad 3,5 tys. wniosków i udzielono przeszło 3,6 tys. dotacji na wymianę systemu ogrzewania na proekologiczne.
• Wysokość udzielonego do tej pory dofinansowania wyniosła blisko 77 milionów złotych.
• Jeśli wszystkie zawarte umowy zostaną zrealizowane, to ponad 5,1 tys. pieców i kotłowni zostanie zlikwidowanych w 2016 roku.
W tym roku w Krakowie są zawierane umowy wieloletnie na realizację wymiany palenisk węglowych, która będzie realizowana w przyszłym roku. Na podstawie dotychczas złożonych wniosków przynajmniej 1,3 tys. palenisk węglowych będzie zlikwidowanych w 2017 roku.

Jak mówi dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK Ewa Olszowska-Dej, tylko we wrześniu mieszkańcy Krakowa złożyli rekordową liczbę wniosków, bo aż 631. Dla porównania, w analogicznym okresie w 2015 roku było ich tylko 200. Mieszkańcy okazują coraz większą troskę o środowisko, m.in. dzięki Programowi Ograniczania Niskiej Emisji dla Krakowa (PONE) i Lokalnemu Programowi Osłonowemu (LPO).

W 2016 roku miasto planuje likwidację blisko 200 palenisk

- Szacujemy, że wymiana pieców w budynkach komunalnych w Krakowie, pozostających w zarządzie Zarządu Budynków Komunalnych zakończy się w 2017 roku – zaznacza Marcin Paradyż z ZBK. - Jednak, mając na uwadze ciągłe zmiany w zasobach komunalnych gminy, wynikające np. z przejmowania budynków przez Kraków, stałą rozbudowę sieci ciepłowniczej, jako datę graniczną przyjmujemy 1 września 2018 roku - dodaje.

Miasto prowadzi również inne działania na rzecz walki z niską emisją, m.in. akcję „Tak! Dla czystego powietrza”. Podczas pierwszej edycji odwiedzono ponad 16 tys. gospodarstw domowych. W czasie drugiej, trwającej obecnie edycji akcji, ankieterzy informują krakowian o ekologicznych sposobach ogrzewania, możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie wymiany palenisk węglowych oraz przeprowadzają ankietę, dotyczącą zainteresowania wymianą ogrzewania lub związanych z tym barier.

Dodajmy jednak, że w walce z niską emisją Kraków nie może pozostać sam. Jak wynika z badań naukowców krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, które wykonano dla Krakowskiego Alarmu Smogowego, w okolicach Krakowa jest nawet większe stężenie smogu niż w samym Krakowie.

Naukowcy z AGH zauważyli także, że poza zapyleniem powodowanym przez źródła niskiej emisji zaobserwowano również w kilku przypadkach wyraźnie podwyższone stężenia pyłów emitowanych przez samochody wyposażone w przestarzałe i zużyte jednostki napędowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.