PARTNER PORTALU
  • BGK

Niska emisja: Kraków wymienił się doświadczeniami z Francuzami

  • MN    6 października 2016 - 16:34
Niska emisja: Kraków wymienił się doświadczeniami z Francuzami
Na konferencji mówiono m.in. o wpływie ukształtowania terenu w Krakowie na poziom zanieczyszczeń. (fot. krakow.pl)

• W czwartek (6 października) odbyła się konferencja, zorganizowana przez Kraków, Ambasadę Francji i Konsulat Republiki Francji.
• Wymieniano się podczas spotkania spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat walki o poprawę jakości powietrza.
- Kraków od wielu lat aktywnie pracuje na rzecz poprawy jakości powietrza – mówił prezydent miasta Jacek Majchrowski.

– Nasze działania, mimo niewielkich możliwości, skupiają się na tym, co jest możliwe w zakresie prawa. Stawiamy nie tylko na wymianę pieców, ale także sukcesywną zamianę pojazdów komunikacji miejskiej na ekologiczne, spełniające najwyższe normy Euro6 oraz elektryczne. Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które posiada linię autobusową w całości obsługiwaną przez pojazdy na prąd – dodał prezydent Krakowa.

Przypomniał też o przepisach wprowadzonych w Krakowie, które od 2019 roku na terenie miasta będą zakazywać palenia węglem.

Z kolei konsul generalny Francji w Polsce przypomniał, że Kraków jest nagradzany za prowadzone działania i jest pionierem wśród polskich miast walczących o czyste powietrze. – Dzięki zaangażowaniu władz, Kraków otrzymał nagrodę EkoMiasto w zakresie modernizacji transportu publicznego – mówił Frédéric de Touchet.

Różnice między Krakowem a… Bordeaux

Paweł Ciećko – Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, dr Anita Bokwa z Instytutu Geografii i Gospodarski Przestrzennej UJ i Julie Roussarie, główny specjalista ds. powietrza i środowiska z Urzędu Miasta Bordeaux dyskutowali o przyczynach i charakterystyce powstawania zanieczyszczeń powietrza w Krakowie i w Bordeaux.

Dr Anita Bokwa z UJ wspomniała o specyficznej lokalizacji Krakowa. – Miasto leży w niecce, z kilku stron jest otoczone wzniesieniami, co sprzyja utrzymywaniu się zanieczyszczeń – mówiła dr Anita Bokwa. Przyczyny powstawania smogu w Krakowie i Bordeaux są jednak różne.

Julie Roussarie zaznaczyła, że Bordeaux leży na równinie, co przyczynia się do lepszego przewietrzania miasta i korzystniejszej sytuacji w porównaniu z Krakowem. – Główną przyczyną zanieczyszczeń w Bordeaux jest komunikacja samochodowa. Miasto w zakresie niskiej emisji podejmuje kroki w kierunki zamiany pieców na nowoczesne, bez nakazu ich usunięcia – zaznaczyła Julie Roussarie.

Podczas konferencji mówiono także o skutkach zdrowotnych oddychania zanieczyszczonym powietrzem, jak i metodach walki z niską emisją. Po konferencji goście z Francji razem z przedstawicielami władz Krakowa odbyli wspólną podróż autobusem elektrycznym MPK.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.