PARTNER PORTALU
 • BGK

Niska emisja: Polskie gminy już nie chcą do Porozumienia Burmistrzów

 • Michał Nowak    10 sierpnia 2016 - 08:06
Niska emisja: Polskie gminy już nie chcą do Porozumienia Burmistrzów
Porozumienie Burmistrzów to ruch europejski skupiający władze lokalne i regionalne, które dobrowolnie włączają się w działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (fot. Covenant of Mayors/Flickr)

• Utworzone przez Komisję Europejską Porozumienie Burmistrzów miało być zaczynem do wzmożonej walki samorządów z problemem niskiej emisji. Do porozumienia weszło na początku ponad 50 polskich gmin.
• Z czasem jednak zainteresowanie uczestnictwem w ruchu spadło. Kiedy pojawiła się perspektywa przedłużenia uczestnictwa w porozumieniu do 2030 r., skorzystała z tego tylko jedna polska gmina - Płock.
• Samorządowcy nie widzą sensu trwania w Porozumieniu Burmistrzów, skoro w międzyczasie same opracowały plany gospodarki niskoemisyjnej. Uczestnictwo Polski w porozumieniu wkrótce może stać się wspomnieniem.
Kiedy w 2008 roku Komisja Europejska powołała ogólnoeuropejskie Porozumienie Burmistrzów, nie brakowało chętnych samorządów, które zdecydowały się dołączyć do ruchu. Jego sygnatariusze zobowiązali się, że do 2020 r. obniżą emisję CO2 o 20 proc., zgadzając się jednocześnie na składanie sprawozdań i podleganie monitoringowi.

Propagatorem porozumienia był przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i tylko w Polsce uczestnictwo w porozumieniu potwierdziło ponad 50 samorządów. Rok temu Komisja Europejska poszła za ciosem i zaproponowała przedłużenie ram czasowych porozumienia do 2030 r., wyznaczając nowy cel – ograniczenia emisji CO2 o 40 proc. Ale tym razem zdecydowanie brakuje zainteresowanych, którzy chcieliby przedłużyć swój udział konwencie.

Krajowym koordynatorem Porozumienia Burmistrzów w Polsce jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak powiedział jego prezes Kazimierz Kujda w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl, tylko jedno miasto przedłużyło w nim uczestnictwo. – Przyszłe działania NFOŚiGW w zakresie wspierania nowego zintegrowanego porozumienia uzależnione będą od liczby miast, które podpiszą nowe zobowiązanie. Obecnie tylko Płock zobowiązał się realizować nowe cele Porozumienia Burmistrzów – powiedział prezes NFOŚiGW.

Porozumienie ma nurt szkoleniowy

Wola jednego samorządu to niewiele, szczególnie że sygnatariusze porozumienia o możliwości przedłużenia swojego uczestnictwa dowiedzieli się w 2015 roku. W płockim magistracie przyznają, że przedłużyli uczestnictwo w porozumieniu, choć nie daje ono wymiernych korzyści.

– Jak wiele polskich miast, chcemy walczyć z niską emisją i tego dotyczy Porozumienie Burmistrzów – tłumaczy Piotr Niesłuchowski, kierownik referatu strategii i planowania w UM Płocka. – Trudno wskazać wymierne korzyści, jakie daje przynależność do porozumienia. To jest bardziej rodzaj deklaracji. Jesteśmy zapraszani do szkoleń realizowanych online, jesteśmy informowani o tym, co dzieje się w Polsce i w Europie. Jest to bardziej nurt szkoleniowy, informacyjny, który umożliwia podpatrywanie tego, jak inni realizują walkę z CO2 – dodaje.

Wiele wskazuje jednak na to, że oprócz Płocka większość gmin skończy swoją przygodę z samorządowym paktem w 2020 roku. Powodów jest co najmniej kilka.

Sprawę tłumaczy Jerzy Zająkała – od 26 lat wójt gminy Łubianka (woj. kujawsko-pomorskie), który w czasach, gdy KE wystąpiła z inicjatywą utworzenia Porozumienia Burmistrzów, pełnił funkcję prezydenta Komisji Zrównoważonego Rozwoju Komitetu Regionów UE w Brukseli.

Łubianka jako pierwszy wśród polskich samorządów – obok Bielska-Białej, Niepołomic i Warszawy – weszła w struktury Porozumienia Burmistrzów. Sama jego idea porozumienia była szczegółowo konsultowana z Komitetem Regionów. Dziś, z perspektywy czasu, Jerzy Zająkała dostrzega zalety, ale również wady tego ruchu.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • obserwatorwydarzeń, 2016-08-15 19:20:45

  Polska już była tak blisko kolonii Brukselskiej, że gdyby POkrętacze wygrali ostatnie wybory, to by tak się stało. Całe szczęście, że mądrzy ludzie głosowali na PiS i mamy teraz szansę zostać suwerennym i bardziej niepodległym krajem.
 • PGN, 2016-08-11 08:14:19

  Tak, gminy opracowały PGN. Jedynie po to, bo wymogiem uzyskania dotacji z RPO było wpisanie działań do PGN. PGN pisane były za grosze, przez firmy, które powstały tydzień po ogłoszeniu konkursu na opracowanie PGN. Oczywiście, wymagania i doświadczenie w SIWZ były tak napisane, że ostatecznie udział ...w przetargu brało nawet kilkadziesiąt firm i wygrywała najniższa cena :) A o tych pseudo wojewódzkich specjalistach-koordynatorach co to mieli PGN weryfikować to w ogóle nie ma co pisać. W teren wysłano ludzi po jednym szkoleniu, wszyscy powielali błędy przy sprawdzaniu PGN. Dlaczego NFOŚ nie pytał specjalistów i firm, które miały doświadczenie w tej kwestii? Gminy z resztą nie lepsze. Przy okazji PGN chciały sobie opracować mapy stężęnia pyłu, NOx itd albo zrobić inwentaryzację latarni :) NFOŚ akceptował te wnioski. Można by książkę napisać. PGN - niestety kolejny pułkownik.  rozwiń