Niska emisja, rozporządzenie ws. standardów dla kotłów wkrótce zostanie przyjęte

• Rozporządzenie ws. standardów dla kotłów wyeliminuje z rynku urządzenia grzewcze poniżej tzw. klasy 5.

• Nowe zapisy dotyczące kotłów i jakości paliwa mają obowiązywać już od sezonu grzewczego 2017/2018.

• Rozporządzenie zostanie przyjęte najpóźniej do końca czerwca.
Niska emisja, rozporządzenie ws. standardów dla kotłów wkrótce zostanie przyjęte
Kotły wprowadzane do obrotu będą musiały spełniać zaostrzone normy od 1 października 2017 r. (fot. pixabay.com)

Ostatnie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w Polsce pokazują, że potrzebne są pilne działania w tym zakresie. Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe ma sprawić, że dostępne będą w sprzedaży oraz dopuszczone do montażu wyłącznie kotły o najlepszych parametrach emisyjnych, czyli klasy 5.

- Dokument zostanie przyjęty najpóźniej do końca czerwca, tak aby jego zapisy zaczęły obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2017/2018 – mówi wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Obecnie największym zainteresowaniem wśród nabywców – głównie ze względu na niską cenę – cieszą się kotły najtańsze, a tym samym o bardzo niskich parametrach dotyczących ich emisyjności. Urządzenia nie są wyposażone w filtry eliminujące emisję niebezpiecznych związków do powietrza.

Czytaj też: Niekoszona trawa pochłonie smog? Kraków na nowy pomysł

Resort rozwoju podaje, że analiza dotychczas przeprowadzonych ocen jakości powietrza za lata 2003–2013 wskazuje na poprawę, natomiast zmienia się udział poszczególnych źródeł mających wpływ na stan jakości powietrza. Wyniki ocen rocznych, wskazują, że za nieodpowiedni stan jakości powietrza w Polsce odpowiada obecnie w pierwszej kolejności zjawisko tzw. niskiej emisji, pochodzącej z sektora bytowo-komunalnego oraz z transportu.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, kotły wprowadzane do obrotu będą musiały spełniać zaostrzone normy od 1 października 2017 r. Dodatkowo, te wyprodukowane do końca września 2017 r. będą mogły być wprowadzone na rynek do końca czerwca 2018 r.

Czytaj też: Smog to nie tylko problem rządu. Jak samorządy mogą pomóc?

Warto pamiętać, że od 2020 r. wchodzi w życie rozporządzenie unijne (tzw. dyrektywa ecodesign) dotyczące norm emisyjnych, więc rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju przygotuje rynek na ostrzejsze normy odpowiednio wcześniej.

Projekt rozporządzenia poddano uzgodnieniom międzyresortowym i konsultacjom publicznym w październiku 2016 r. 17 stycznia br. został przekazany na Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

To wszystko pięknie wygląda w teorii , dziś dzwonię w sprawie eko groszku na skład gdzie zawsze się zaopatruje i otrzymałem taka informacje ,chwilowo brak na składzie ,będzie za niedługo ale proszę się liczyć z tym że cena będzie wynosić 1000 zł za tone. O jakiej ekologi tu mówimy ?... rozwiń

Mieszkaniec wsi., 2017-02-09 10:45:13 odpowiedz

One mają piątą klasę na paliwie rakietowym w laboratorium w warunkach kontrolowanych. Przeciętny człowiek nie kupi czarnego złota o charakterystyce paliwa rakietowego, na którym bada te kotły doświadczony badacz wyposażony w instalację do pomiaru tlenu w spalinach w instytucie przy stałym odbiorze ...ciepła. Ludzie, kto wam doradza i montuje węgiel w nowych domach? Nowe domy, nowe osiedla, wyszstko zasmrodzone. Nie da się oddychać. Na łeb pospadaliście? Czy podobno wunglem najtoniej? Ja, ja wungel je we wiosce! B(a)P, PM2,5, PM10 i in. Nic wam nie pomoże. Wasze dzieci czy tego chcecie czy nie będą leczyć raka koszmarną terapią w modelu medycyny zachodniej - akademickiej. Grzyb i niedobory odporności po takiej przyjemności gwarantowane. Pokolenie obecnych dzieci będzie żyło krócej od swoich rodziców. rozwiń

ddd, 2017-02-08 23:43:06 odpowiedz

A co z aktualnie używanymi, często mocno starymi kotłami? One trują aktualnie. Nie sądzę aby wielu właścicieli indywidualnych chciało je modernizować z własnej woli, bez zachęt o materialnym wymiarze.

marek zakrzewski, 2017-02-08 11:59:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE