PARTNER PORTALU
  • BGK

Niska emisja: Rząd przyjmie program działań antysmogowych

  • PAP/MN    17 stycznia 2017 - 12:19
Niska emisja: Rząd przyjmie program działań antysmogowych
Premier poinformowała o działaniach rządu ws. smogu na konferencji 17 stycznia. (fot. Twitter)

• Rząd zajmie się we wtorek (17 stycznia) rekomendacjami Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów ws. programu antysmogowego - poinformowała premier Beta Szydło.
• Przyjmiemy harmonogram działań, który konsekwentnie będziemy wcielać w życie - powiedziała.
"Rekomendacje Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wymagają przede wszystkim rozłożenia w czasie i harmonogramu. To nie jest tak, że ambitny program można zrealizować z dnia na dzień, ale ambitne programy po to się tworzy, żeby skutecznie wcielać je w życie" - podkreśliła premier.

"PiS pokazało, że ambitny program, który przygotowaliśmy, skutecznie wprowadzamy w realizację (...). I dokładnie tak będzie z programem smogowym: przyjmiemy harmonogram działań, przyjmiemy program działania i konsekwentnie krok po kroku będziemy go wcielać w życie" - powiedziała.

Szydło dodała, że o programie antysmogowym będzie mogła więcej powiedzieć po wtorkowym posiedzeniu rządu.

"Na pewno chcemy, żeby wskazać te kierunki, które będą (realizowane) przez rząd, również i przez samorządy, bo w tej chwili - ja przypomnę - ta dyskusja toczy się również na płaszczyźnie samorządów. Wiele samorządów już takie działania podejmuje, ale zdajemy sobie sprawę, że samorządy muszą tutaj być również wsparte przez państwo" - powiedziała premier.

Czytaj też: Znowu znaczne pogorszenie jakości powietrza w polskich miastach

Pod koniec zeszłego roku rząd informował, że w resorcie energii rozpoczęły się prace nad standaryzacją jakości paliw stałych, w tym węgla. Zgodnie z projektem resortu rozwoju, od 2018 r. nie będzie można sprzedawać ani montować w Polsce kotłów na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych. Nowe restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich, jakie stosowane są w domowych kotłowniach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.