PARTNER PORTALU
  • BGK

Niska emisja, smog, geotermia: Rząd stawia na odnawialne źródła energii

  • MN    21 listopada 2016 - 11:26
Niska emisja, smog, geotermia: Rząd stawia na odnawialne źródła energii
Minister Jan Szyszko uważa, że w Polsce są bogate zasoby geotermalne. (fot. PTWP)

• Zanieczyszczenie powietrza w Polsce to niezwykle ważny problem środowiskowy, który trzeba rozwiązać.
• Minister środowiska Jan Szyszko podkreśla, że pomocny w tym ma być rozwój geotermii.
• Zapewnia również, że resort w kwestii poprawy jakości powietrza prowadzi rozmowy na szczeblu międzynarodowym.
Prof. Jan Szyszko mówiąc o kiepskiej jakości powietrza w Polsce podkreśla, że najczęściej występujące zanieczyszczenia powietrza w Polsce to związki siarki i azotu, dwutlenek węgla oraz drobne pyły. W sezonie zimowym problemem są przekraczające normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu, natomiast w sezonie letnim – zbyt wysokie stężenia ozonu troposferycznego.

Szyszko podkreśla, że występują też pojedyncze przypadki przekraczania norm stężenia dwutlenku azotu, których główną przyczyną jest emisja z ruchu pojazdów w centrum miast oraz na głównych drogach leżących w pobliżu stacji pomiarowych.

Jak walczyć z problemem?

Resort powołał do tego celu specjalny komitet.

– Chcemy poprawić jakość życia mieszkańców Polski poprzez osiągnięcie w możliwie krótkim czasie dopuszczalnych poziomów pyłu zawieszonego i innych szkodliwych substancji w powietrzu. W celu poprawy jakości powietrza w Polsce konieczne jest pilne podjęcie szerokiego zakresu działań zarówno na poziomie krajowym, wojewódzkim, jak i lokalnym. W związku z tym powołaliśmy Komitet Sterujący do spraw Krajowego Programu Ochrony Powietrza” – mówi minister Szyszko.

Czytaj też: Małopolskie gminy robią za mało w sprawie smogu

Resort środowiska wskazuje, że jednym ze skutecznych sposobów ograniczenia niskiej emisji w Polsce jest rozwój geotermii. Jak podkreśla minister Jan Szyszko, polskie zasoby geotermalne są bardzo bogate.

– Zgodnie z inwentaryzacją śp. profesora Juliana Sokołowskiego przewyższają one kilkadziesiąt razy nasze potrzeby cieplne. Dlatego geotermia może być podstawowym, odnawialnym źródłem energii w dużych aglomeracjach. Dzięki niej możemy uzyskać bezemisyjną, przyjazną dla środowiska i ludzi energię – mówi minister.

Czytaj też: Kontrowersje wokół nowego Prawa wodnego i wycinki puszczy

MŚ podkreśla, że pracując nad kwestią jakości powietrza podejmuje też rozmowy na szczeblu międzynarodowym.

– Polska w dużej mierze przyczyniła się do przyjęcia porozumienia paryskiego. Również podczas szczytu klimatycznego COP22 polska delegacja jest widoczna i aktywnie wychodzi z propozycjami wdrożenia porozumienia. W Marrakeszu rozmawiamy o polityce klimatycznej, także jeśli chodzi o kwestie jakości powietrza. Polską propozycją w związku z realizacją porozumienia są tzw. leśne gospodarstwa węglowe – zaznacza Szyszko.

Badania naukowe pokazują, że m.in. poprzez sadzenie odpowiednich gatunków drzew można zwiększyć zdolność lasów do pochłania dwutlenku węgla. Program pilotażowy leśnych gospodarstw węglowych jest przewidziany w Polsce na lata 2017-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.