PARTNER PORTALU
  • BGK

Niska emisja, smog: Koszty związane ze zdrowiem idą w miliardy

  • MN    10 lutego 2017 - 11:15
Niska emisja, smog: Koszty związane ze zdrowiem idą w miliardy
Komisja Europejska radzi umocnić instrumenty prawne w celu poprawy jakości powietrza. (fot. Greenpreace/Flickr)

• Koszty związane ze zdrowiem wynikające z zanieczyszczenia powietrza w Polsce przekraczają 26 mld euro rocznie.

• Tak wynika z przeglądu wdrażania polityki ochrony środowiska UE w Polsce, opracowanego przez Komisję Europejską.
Szacuje się, że koszty zewnętrzne związane ze zdrowiem wynikające z zanieczyszczenia powietrza w Polsce przekraczają 26 miliardów euro rocznie – czytamy w raporcie Komisji Europejskiej. Koszty te obejmują nie tylko wartość wewnętrzną prowadzenia w pełni zdrowego życia, ale także koszty bezpośrednie poniesione przez gospodarkę.

Te bezpośrednie koszty ekonomiczne obejmują 19 mln utraconych dni roboczych co roku w wyniku chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza, przy czym powiązane koszty ponoszone przez pracowników wynoszą 1,5 mld euro rocznie, koszty opieki zdrowotnej przekraczają 88 mln euro rocznie, a koszty poniesione w rolnictwie (straty upraw) wynoszą 272 mln euro rocznie.

Wszystkie dane opierają się na ocenie skutków na potrzeby zintegrowanego pakietu Komisji Europejskiej w sprawie czystego powietrza (na 2013 r.).

Czytaj też: Kotły poniżej klasy 5 wkrótce znikną ze sklepów

- Należy umocnić instrumenty prawne w celu poprawy wdrażania i egzekwowania norm dotyczących jakości powietrza, w szczególności poprzez ustalenie norm emisji dla nowych kotłów na paliwa stałe, a także standardów jakości paliw stałych znajdujących się na rynku, aby skutecznie rozwiązać problem niskich emisji PM10 i benzo[a]pirenu – to niektóre działania zaproponowane w raporcie, które mają się przyczynić do poprawy jakości powietrza.

Czytaj też: Samorządy z kluczową rolą w tworzeniu gospodarki niskoemisyjnej

Podkreślono także, że należy promować stosowanie zachęt finansowych w celu przyspieszenia odchodzenia od kotłów niespełniających norm.

Pełen raport dodajemy w załączniku PDF.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • BUUUchanan, 2017-02-17 18:48:35

    Men-Cwele już starają się o czystsze powietrze w Polsce... wpolityce.pl/gospodarka/328014-komisja-europejska-zajmie-sie-jakoscia-powietrza-w-polsce-ekolodzy-wyslali-histeryczna-skarge-ludzie-umieraja-ze-wzgledu-na-smog