PARTNER PORTALU
  • BGK

Niska emisja, smog: Kraków nawiązuje współpracę z Tauronem

  • PAP/jm    23 czerwca 2016 - 18:10
Niska emisja, smog: Kraków nawiązuje współpracę z Tauronem

porozumienie z Tauronem oznacza, że gmina Kraków daje pełnomocnictwo Tauronowi na to, by przejął od gminy wszystkie kwestie związane z procedurą załatwiania formalności i instalacji ogrzewania przy likwidacji i wymianie palenisk węglowych na ogrzewanie proekologiczne. (fot. pixabay)

• Gmina Kraków i Turon Sprzedaż będą współdziałać na rzecz ograniczenia niskiej emisji.
• W czwartek (23 czerwca) podpisali porozumienie o współpracy przy likwidacji i wymianie palenisk węglowych na ogrzewanie proekologiczne.
Jak powiedział prezydent miasta Jacek Majchrowski, porozumienie z Tauronem oznacza, że gmina Kraków daje pełnomocnictwo Tauronowi na to, by przejął od gminy wszystkie kwestie związane z procedurą załatwiania formalności i instalacji ogrzewania przy likwidacji i wymianie palenisk węglowych na ogrzewanie proekologiczne.

- Chcąc wymienić system ogrzewania można się zgłosić do Tauronu, który przejmie na siebie wszystkie sprawy związane z procesem wymiany - mówił na czwartkowym briefingu prasowym prezydent.

Jak zwrócił uwagę, gmina otrzymuje informacje od mieszkańców, że firmy, które instalują piece, czasami zawyżają koszty. - Tutaj odpada ten element, ponieważ wszystko będzie monitorowane przez Tauron, który ma umowy z dostawcami - powiedział Majchrowski.

Jak zaznaczył, podpisane porozumienie nie oznacza monopolu. - Jeżeli ktokolwiek inny się zgłosi, jesteśmy gotowi podpisać tego samego typu umowę - mówił i podkreślił, że mieszkaniec nie ma obowiązku zgłaszać się do Tauronu, może załatwiać wymianę pieca na własną rękę, z firmą, z którą chce.

Tauron proponuje mieszkańcom wymianę nieekologicznego ogrzewania na kocioł gazowy. Oferta wiąże się z gwarancją tańszego gazu, bezpłatnym doradztwem w doborze urządzeń grzewczych i darmowym serwisem domowej instalacji gazowej. Tauron załatwia również wszelkie formalności związane z przygotowaniem wniosku o dotację.

- Po pierwsze, gwarantujemy o 5 proc. tańszy gaz. Po drugie, darmowe doradztwo w doborze gazowych urządzeń grzewczych realizowane przez specjalistyczną firmę, z którą współpracujemy. Po trzecie, bezpłatnie, szybko i fachowo załatwiamy za klienta wszystkie formalności. Bierzemy na siebie nie tylko przygotowanie wniosku o dotację i kontrolę jego statusu, ale również przeprowadzenie zmiany sprzedawcy gazu, która, przypomnijmy, odbywa się bez przerw w dostawie paliwa gazowego - powiedział prezes zarządu Tauron Sprzedaży Rafał Soja.

Dodatkowym elementem, który ma zachęcić mieszkańców do podjęcia współpracy, jest specjalna pomoc techniczna dostępna przez 24 godziny na dobę, bezpłatna przez trzy lata. - Tauron gwarantuje bezpłatnie fachową pomoc w przypadku awarii instalacji gazowej w domu. Zapewniamy zorganizowanie naprawy w czasie nie dłuższym niż cztery godziny, od momentu zgłoszenia awarii. Serwis czynny jest siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę - dodał wiceprezes zarządu Tauron Sprzedaż Grzegorz Lot.

Urząd miasta Krakowa zapewnia, że w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), zwrot do 100 proc. kosztów poniesionej inwestycji i - jako strona porozumienia - daje gwarancję, że oferta Taurona dla mieszkańców Krakowa jest korzystna finansowo.

- Jeśli ten model współpracy zda egzamin, będziemy chcieli propagować go nie tylko w Krakowie, ale na obszarach gmin graniczących z naszym miastem, a także - w ramach porozumienia prezydentów małopolskich miast - w innych miastach województwa, które także chcą poprawić jakość powietrza na swoich terenie - zapowiedział prezydent Krakowa.

W ciągu ostatnich trzech lat w Krakowie w ramach programu ograniczenia niskiej emisji zlikwidowano ponad 6 tys. pieców i kotłowni na paliwa stałe. Jak wynika z danych urzędu miasta Krakowa, do wymiany pozostało jeszcze ok. 20 tys. palenisk węglowych. Od września 2019 r. w Krakowie wchodzi w życie całkowity zakaz używania paliw stałych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Zatroskany, 2016-06-25 22:17:08

    To jest OK, pod warunkiem termomodernizacji budynku, inaczej konia z rzędem temu kto przewidzi konsekwencje. Kamienice to chyba lepiej podłączać do MPEC