PARTNER PORTALU
  • BGK

Niska emisja, smog: Samorządowcy o sposobach na poprawę powietrza

  • MN    7 lipca 2016 - 15:56
Niska emisja, smog: Samorządowcy o sposobach na poprawę powietrza
W konferencji udział wzięli przedstawiciele 15 miast Polski (fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

• W Krakowie odbyło się spotkanie prezydentów miast, poświęcone działaniom zmierzającym do poprawy jakości powietrza.
• Na konferencji zorganizowanej przez władze Krakowa obecni byli przedstawiciele 15 miast Polski.
• Podczas konferencji podpisano rezolucję, która ma zwrócić uwagę władzom centralnym na problem, z którym zmagają się samorządy.
"Stanowisko polskich miast w sprawie systemu działań na rzecz poprawy jakości powietrza w miastach" – tak nazywa się rezolucja, którą podpisali samorządowcy podczas konferencji w Krakowie. Spotkaniu przewodniczył prezydent miasta Jacek Majchrowski.

- Z problemem smogu samodzielnie nie poradzi sobie żadne polskie miasto – podkreślał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Na spotkaniu przedstawił propozycje zmian w polskim prawie, które dotyczą ważnych obszarów codziennego działania samorządów. Wystosowano cztery postulaty.

Po pierwsze, ograniczenie niskiej emisji

Podpisana rezolucja ma na celu wprowadzenie na terenie całego kraju minimalnych norm jakościowych dla indywidualnych palenisk na paliwa stałe, jak i samych paliw stałych oraz powrót do idei specustawy, dotyczącej możliwości szybkiej rozbudowy sieci ciepłowniczych.

Po drugie, ograniczenie ruchu

Zaproponowano umożliwienie samorządom wprowadzania lokalnych stref ograniczonego ruchu – stref tzw. ograniczonej emisji komunikacyjnej, a także ograniczenie ruchu pojazdów spalinowych w dni o szczególnym natężeniu zanieczyszczeń. Zwrócono uwagę na kwestie ustalania zwiększonej opłaty taryfowej za parkowanie w strefach ograniczonej emisji komunikacyjnej w trakcie trwania sezonu grzewczego (jesienno-zimowego), a nawet znakowanie klas emisyjnych silników samochodowych na wzór miast zachodnioeuropejskich.

Po trzecie, ograniczenie emisji wtórnej

Dotyczy to m.in. obowiązkowego stosowania określonych metod czyszczenia ciągów komunikacyjnych od wiosny do jesieni. Zdaniem prezydenta Krakowa, samorządy powinny mieć możliwość tworzenia lokalnych regulacji nakładających na właścicieli posesji obowiązku czyszczenia chodników na mokro. Ma to zapobiegać zanieczyszczeniom pyłowym.

Po czwarte, ochrona obszarów wymiany powietrza

Postulat dotyczy umożliwienia dodatkowej ochrony obszarów wymiany powietrza – tzw. kanałów przewietrzania miasta – poprzez wprowadzenie w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym odpowiednich zapisów (czyli wymogu zgodności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy).

Pod założeniami przedstawionymi przez prezydenta Krakowa podpisali się przedstawiciele miast, obecnych na konferencji: Bielska-Białej, Krakowa, Łodzi, Nowego Sącza, Nowego Targu, Oświęcimia, Poznania, Pszczyny, Rybnika, Skawiny, Szczawnicy, Tarnowa, Wieliczki, Wrocławia, Zakopanego i Żywca

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • aero, 2016-07-08 11:23:38

    wszyscy, tylko nie Warszawa! Tutaj ten syf w powietrzu bufetowej nie przeszkadza!