PARTNER PORTALU
 • BGK

Normy jakościowe dla paliw stałych. Minister uderza w smog zbyt słabo?

 • Michał Wroński    15 lutego 2017 - 11:05
Normy jakościowe dla paliw stałych. Minister uderza w smog zbyt słabo?
Największy wpływ na powstawanie smogu ma nie przemysł, ale sektor komunalny generujący tzw. niską emisję. (fot. pixabay.com)

• Do 21 lutego Ministerstwo Energii prowadzić będzie konsultacje społeczne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego norm jakościowych dla paliw stałych.

• Wprowadzenie takich regulacji powinno wyeliminować z rynku najbardziej emisyjne paliwa, których spalanie przyczynia się do powstawania smogu.

• Dokument wyklucza z handlu detalicznego muły węglowe i flotokoncentraty. Zupełnie nie wyklucza natomiast węgla brunatnego i biomasy.
Walka ze smogiem skazana jest na niepowodzenie bez wprowadzenia odpowiednich regulacji na szczeblu krajowym. Kluczowe są zwłaszcza dwa rozporządzenia – jedno, dotyczące wymagań dla kotłów na paliwo stałe do 500 kW, przygotowuje Ministerstwo Rozwoju, drugie natomiast, dotyczące norm jakościowych dla paliw stałych (zarówno tych stosowanych w energetyce, jak i w sektorze komunalnym), opracowuje Ministerstwo Energii. Projekt tego drugiego został kilka dni temu przedstawiony do konsultacji społecznych (trwać będą do 21 lutego) i… wywołał konsternację. Bo – zdaniem wielu – nie całkiem tego oczekiwano.

Czytaj : Polskie miasta najgorsze w Unii Europejskiej. To kosztuje miliardy

Nowe przepisy miały przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce, eliminując z rynku sektora komunalnego wysokoemisyjne paliwa. M.in. niesławne muły węglowe i flotokoncentraty, które nawet sami sprzedawcy określają mianem odpadów (o ile w energetyce instalacje są w stanie spalić takie paliwo w sposób stosunkowo mało szkodliwy dla środowiska, to spalanie ich w domowych paleniskach jest jednym z głównych powodów tworzenia się smogu).

Czytaj : Smog w polskich miastach tematem debaty w KE

- Jako marszałkowie absolutnie domagamy się, aby rząd taki zakaz wprowadził. Bo same regulacje samorządowe, zakazujące palenia, w sytuacji gdy kupno jest dozwolone, jest dużo słabsze – mówił kilka tygodni temu w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Czytaj : Smog to nie tylko problem rządu. Jak samorządy mogą pomóc?

Czy opublikowane rozporządzenie ME spełnia te oczekiwania? Jeśli ktoś oczekiwał, że znajdzie tam wprost sformułowany zakaz stosowania mułów i flotokoncentratów, to może czuć się zaskoczony. Są one w tym dokumencie wymienione siedmiokrotnie, przy określaniu wymagań jakościowych dla poszczególnych rodzajów paliwa. W czterech przypadkach mowa jest o normach w kontekście paliw stałych przeznaczonych do spalania w instalacjach o „nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW”. Nie są to zatem piece domowe (one mają moc do 500 kW). W trzech pozostałych przypadkach takiego dopisku nie ma, aczkolwiek specjaliści z branży węglowej przekonują, że nie jest to równoznaczne z pozostawieniem w handlu detalicznym możliwości sprzedaży mułów i flotokoncentratów.×
KOMENTARZE (5)

 • naszym sądom nie śmierdz, 2017-02-20 08:20:29

  Rozwiązanie jest proste - stosowane we Włoszech - trzeba rozpylać aerozol dobrobytu w powietrzu i nie będzie narzekania... rp.pl/Plus-Minus/302169919-Wiernikowska-Dobrobyt-z-aerozolu-czyli-smieciarz-tez-moze-byc-patriota.html#ap-3
 • Jolanta, 2017-02-19 21:49:44

  Rozwiązanie jest proste na terenach prywatnych posesji , gdzie jest możliwość przyłączenia np . do ogrzewania gazowego , wprowadzić obowiązek podłączenie się do tej formy ogrzewania. Jeśli byłby taki przymus problem zatruwania środowiska rozwiązałby się , a tak to mamy pełno cwaniaków,którzy nie p...odłączają się i wolą zatruwać siebie i sąsiadów.Jeśli ktoś jest właścicielem posesji to musi się liczyć z taką koniecznością ( nikt biedny nie mieszka na takich terenach ) a jeśli takiej osoby nie stać na ogrzewanie ekologiczne to niech sprzeda tę posiadłość i wyprowadzi się np. do budownictwa komunalnego.  rozwiń
 • Ewa, 2017-02-19 20:49:08

  Do Rokita: Najtańszym źródłem ogrzewania ekologicznego jest gaz ziemny , ja mam budynek ocieplony i nie wydaje na rachunki z PGNIG -u dużo . Sąsiedzi wokół mnie pomimo ,że jest przyłącze gazowe palą węglem i na dodatek mają stare piece .Wiem ,że mają nie dużo mniejsze wydatki na opał i muszą ten opa...ł przywieść i składować i zaoszczędzą około 500zł na sezon i trują siebie i innych.Polecam gaz ziemny .Pozdrawiam.  rozwiń