Nowa Sól walczy ze szrotówkiem, by chronić kasztanowce

W Nowej Soli rusza kolejna akcja grabienia i utylizacji liści kasztanowców, by uchronić drzewa przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, szkodnikiem, który je niszczy.
Nowa Sól walczy ze szrotówkiem, by chronić kasztanowce
Nowa Sól wypowiedziała wojnę szrotówkowi kasztanowcowiaczkowi. (Fot. Pixabay)

Akcję zainicjował urząd miasta Nowej Soli. Likwidacja liści to jedna z najprostszych i najtańszych metod zwalczania szkodnika. Walka ze szrotówkiem zależy jednak od skali działania. Musi mieć ona masowy charakter, aby motyl nie przemieszczał się z jednego obszaru na drugi.

Zgrabić spod kasztanowca liście powinno się najlepiej od razu po ich opadnięciu, bo w ciągu kilkunastu dni larwy szrotówka wejdą pod ziemię, skąd wiosną wrócą na drzewa. Dlatego też Nowa Sól zaprasza do udziału w akcji grabienia liści kasztanowca. Dzięki osobom, które przyłączą się do akcji, kasztanowce będą miały szansę na przeżycie kolejnej wiosny.

Miasto udostępnia worki do zbiórki liści. Zebrane liście – po uprzednim zgłoszeniu do urzędu miasta Nowej Soli – odbiorą specjalistyczne firmy zajmujące się utrzymaniem czystości i porządku. Liści nie należy wrzucać do worków z odpadami biodegradowalnymi. Muszą one zostać odebrane przez specjalistyczną firmę i zasypane wapnem, bo tylko wtedy walka ze szrotówkiem ma sens.

Szkodnik jest niezwykle uciążliwy. Larwy zimują w liściach opadłych z drzew i wytrzymują temperaturę nawet do minus 25 stopni. Nie mają naturalnych wrogów. Sikorki, które się nimi żywią, mogą wyeliminować tylko około 2-4 proc. larw. Dlatego stosowana prze Nową Sól metoda utylizacji liści wydaje się wraz z opryskami pestycydem najlepszym sposobem walki z tym szkodnikiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Obudź się ! Sam się opryskaj pestycydem. Minotetrastichus frontalis et Pediobius saulius spółka prawa naturalnego.

Pediobius saulius, 2016-10-14 14:33:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE