PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa Sól walczy ze szrotówkiem, by chronić kasztanowce

  • JL    4 października 2016 - 12:33
Nowa Sól walczy ze szrotówkiem, by chronić kasztanowce
Nowa Sól wypowiedziała wojnę szrotówkowi kasztanowcowiaczkowi. (Fot. Pixabay)

W Nowej Soli rusza kolejna akcja grabienia i utylizacji liści kasztanowców, by uchronić drzewa przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, szkodnikiem, który je niszczy.
Akcję zainicjował urząd miasta Nowej Soli. Likwidacja liści to jedna z najprostszych i najtańszych metod zwalczania szkodnika. Walka ze szrotówkiem zależy jednak od skali działania. Musi mieć ona masowy charakter, aby motyl nie przemieszczał się z jednego obszaru na drugi.

Zgrabić spod kasztanowca liście powinno się najlepiej od razu po ich opadnięciu, bo w ciągu kilkunastu dni larwy szrotówka wejdą pod ziemię, skąd wiosną wrócą na drzewa. Dlatego też Nowa Sól zaprasza do udziału w akcji grabienia liści kasztanowca. Dzięki osobom, które przyłączą się do akcji, kasztanowce będą miały szansę na przeżycie kolejnej wiosny.

Miasto udostępnia worki do zbiórki liści. Zebrane liście – po uprzednim zgłoszeniu do urzędu miasta Nowej Soli – odbiorą specjalistyczne firmy zajmujące się utrzymaniem czystości i porządku. Liści nie należy wrzucać do worków z odpadami biodegradowalnymi. Muszą one zostać odebrane przez specjalistyczną firmę i zasypane wapnem, bo tylko wtedy walka ze szrotówkiem ma sens.

Szkodnik jest niezwykle uciążliwy. Larwy zimują w liściach opadłych z drzew i wytrzymują temperaturę nawet do minus 25 stopni. Nie mają naturalnych wrogów. Sikorki, które się nimi żywią, mogą wyeliminować tylko około 2-4 proc. larw. Dlatego stosowana prze Nową Sól metoda utylizacji liści wydaje się wraz z opryskami pestycydem najlepszym sposobem walki z tym szkodnikiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Pediobius saulius, 2016-10-14 14:33:54

    Obudź się ! Sam się opryskaj pestycydem. Minotetrastichus frontalis et Pediobius saulius spółka prawa naturalnego.